Zastosowanie rekuperatora w domu mieszkalnym

ekonomiczny rekuperator

Skorzystanie z odpowiedniego systemu wentylacji w domu gwarantuje uzyskanie komfortu jego użytkowania na wysokim poziomie. Jeśli działa on sprawnie to jakość powietrza w domu ulega znacznej poprawie. Wpływa to także na to, że chociażby zapachy w takich domach szybciej odprowadzane są na zewnątrz domu. Istnieją różne rodzaje wentylacji, które wykorzystuje się w dzisiejszym budownictwie.

Wydajna rekuperacja w domu

ekonomiczny rekuperatorJednym z najskuteczniejszych jest rekuperacja, która jest rodzajem wentylacji mechanicznej. Najczęściej wykorzystuje się ją w domach mieszkalnych, gdzie cieszy się zdecydowanie największą wydajnością. Rekuperacja jest systemem, który wymaga uprzedniego stworzenia odpowiedniej instalacji wewnątrz ścian budynku. Jest to system specjalnych połączeń, które łączą wszelkie pomieszczenia takiego budynku z miejscem gdzie zlokalizowana jest jednostka centralna – rekuperator. Znaczną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że nie trzeba instalować całego systemu za jednym razem. Na etapie budowy domu warto jednak się zdecydować na wykonanie samej instalacji w ścianach budynku. Jej koszta nie są zbyt wysokie, a umożliwiają one posiadanie jej na przyszłość, gdyż późniejsze jej wykonanie wymagałoby kucia ścian i przebudowy.

ekonomiczny rekuperatorRekuperator jest najdroższym elementem całej instalacji, jednak jego wydajność zarabia na jego cenę. W dość szybkim czasie koszta zaczynają się zwracać. Ten typ wentylacji charakteryzuje się odzyskiem ciepła, dlatego jest on szczególnie wydajny w okresie zimy. Ekonomiczny rekuperator jest w stanie odzyskać nawet 95 procent wentylowanego ciepła. Dzięki temu koszta ogrzewania znacznie maleją i nie jest konieczne ciągłe wykorzystywanie systemu grzewczemu, dzięki czemu oszczędza się na paliwach. Odzysk ciepła polega na pobieraniu przez rekuperator energii cieplnej wydmuchiwanego z domu powietrza i nagrzewanie za jej pomocą ciepła pobieranego z zewnątrz budynku, które jest dostarczane do poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne i pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości środków. Rekuperator posiada także masę filtrów chroniących dom przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz.

Dlatego też przy tego typu instalacji nie jest konieczne otwieranie okien, gdyż jest ona w stanie bez problemu utrzymać świeżość w całości domu. Jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla wszelkich alergików, gdyż filtry skutecznie zatrzymują pyłki, które nie przedostają się do wnętrza domu. Rekuperacja gwarantuje świeżość i czyste powietrze w domu, a całość jest przy dym oszczędna.