Zalety skutecznego ocieplania pianką PUR

ocieplanie pianką

Ocieplanie pianką PUR jest obecnie jednym ze skuteczniejszych sposobów na wykonanie ocieplenia poddasza. Niemniej nie jest to metoda jakość szczególnie znana a co za tym idzie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie zalety posiada to rozwiązanie.

Pianka PUR i profesjonalny sprzęt

ocieplanie pianką Do najważniejszych zalet pianki poliuretanowej stosowanej do ocieplania poddaszy należy zaliczyć praktycznie brak jakichkolwiek ograniczeń instalacyjnych. Wynika to z tego, że pianka PUR natryskiwana na poddasze bardzo szybko po nałożeniu zwiększa swoją objętość, dzięki czemu dociera ona we wszystkie miejsca, nawet te trudno dostępne, dzięki czemu redukuje mostki termiczne i stanowi bardzo szczelną izolację. Brak ograniczeń wiąże się także z faktem, że pianka PUR ma niewielki ciężar, dzięki czemu w odróżnieniu do wełny mineralnej może być wykorzystywana nawet w przypadku lekkich konstrukcji dachowych. Jeśli chodzi o to jak wypada pianka poliuretanowa pod względem izolacyjnym to zasadniczo przyjmuje się, że jej właściwości odnośnie przenikania ciepła są zbliżone jak w przypadku wełny a nawet nieco niższe, dzięki czemu można uznać, że jest to rozwiązanie minimalnie lepsze, jeśli chodzi o jakość wykonanego ocieplenie. Niemniej jako, że jest to rozwiązanie niezbyt długo stosowane w Polsce nie wiele wiadomo odnośnie tego jaka jest trwałość ocieplenia wykonanego w ten sposób, prócz informacji jakie na opakowaniach może zamieścić producent.

ocieplanie pianką Niemniej na dzień dzisiejszy nie ma jakich informacji a temat tego by panujące tu warunki były przeciwwskazaniem do stosowania tego rozwiązania. Zaletą pianki PUR jest także szybkość wykonania takiego ocieplenia. Szacuje się że w osiem godzin roboczych przy założeniu, że ocieplenie będą kładły dwie osoby można wykonać 250 m2 ocieplenia, podczas gdy przy zastosowaniu wełny uda się położyć jedynie 50 m2. niemniej należny pamiętać o tym skuteczne ocieplanie pianką możliwe jest tylko wówczas gdy zostanie wykonane przez osoby posiadające odpowiednie doświadczenie oraz dysponujące profesjonalnym sprzętem. W innym wypadku jakość ocieplenia i tym samym jego parametry izolacyjne mogą nie być tak dobre jak zakładano. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że choć wiele słyszy się o palności pianki PUR to jednak jest to jednocześnie materiał klasyfikowany jako materiał samogasnący, dzięki czemu nawet jeśli pianka się zapali, bo będzie się palić do środka i sama zgaśnie, co sprawi, że ogień nie będzie miał możliwości rozprzestrzeniania się.

Wszystko to sprawia, że pianka poliuretanowa jest rozwiązaniem wartym uwagi, jeśli chodzi o ocieplanie poddaszy. Niemniej nim się zdecydujemy na to rozwiązanie, warto się z jego charakterystyka bliżej zapoznać.