Zalety fotowoltaiki

panele słoneczne

Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, a co najważniejsze – darmowym. Dzięki technologii fotowoltaicznej możliwe jest przekształcanie promieni słonecznych w energię elektryczną. Takie rozwiązanie może być stosowane przez każdego.

Jak działa fotowoltaika?

panele słoneczne Wystarczy na dachu swojego domu zamontować zestawy fotowoltaiczne ze sklepu online. Moduły powinny być przyłączone do falownika, który będzie przekształcał uzyskany ze słońca w prąd stały w prąd zmienny. Panele fotowoltaiczne są polecane przez zwolenników ekologicznego stylu życia – dzięki nim możliwa jest znaczna redukcja szkodliwych zanieczyszczeń, na przykład w postaci dwutlenku węgla. Ponadto samodzielnie produkując prąd, nie jesteśmy zależni od cen prądu, jakie oferuje sieć energetyczna. Nasz nakład pieniężny dotyczy tylko zakupu i montażu paneli – i choć zestawy fotowoltaiczne mogą sporo kosztować, zarówno Unia Europejska, jak i poszczególne urzędy, na przykład urzędy miejskie, oferują dotacje osobom, które zdecydują się na zakup systemu fotowoltaicznego. Dotacje w postaci niskoprocentowych pożyczek mają zwiększyć popularność paneli, które obecnie nadal są wykorzystywane jedynie w nowoczesnym budownictwie. Wysoka cena systemu odstrasza wiele osób, jednak przed odrzuceniem tego typu pozyskiwania energii elektrycznej, warto przyjrzeć się korzyściom.

panele fotowoltaiczneOprócz ekologicznych, o których już wspomniano, można wskazać także na ich żywotność – inwestycja w panele jest więc jednorazowa, gdyż urządzenia mogą bezproblemowo pracować nawet przez 30 lat. Do budowy ogniw fotowoltaicznych najczęściej wykorzystuje się krzem, chociaż takie same właściwości paneli można uzyskać dzięki zastosowaniu arsenku galu lub tellurku kadmu. W sklepach spotkamy jednak najczęściej tylko panele mono- i polikrystaliczne z solarnych ogniw krzemowych. Płytki krzemowe przekazują prąd dzięki umieszczeniu na nich metalowych kontaktów. Ogniwa krzemowe łączone są ze sobą poprzez laminowanie w moduł solarny – kilka takich modułów tworzy generator solarny, który może pracować samodzielnie (z falownikiem) lub we współpracy z siecią. W przypadku wybrania rozwiązania opartego o współpracę z siecią, nie musimy martwić się o zasobnik energii – akumulatory są niepotrzebne, gdyż prąd odbiera sieć energetyczna. Ta część energii, której nie zużyjemy, może być oddana do sieci publicznej – dla energetyki jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na odciążenie sieci przesyłowych.

Jak widać, fotowoltaika niesie ze sobą wiele korzyści, warto więc zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania przy budowie czy modernizacji systemu energii elektrycznej w domu.