Jak wygląda polskie budownictwo modułowe

Technologii budowlanych pozwalających wybudować różnego rodzaju obiekty architektoniczne obecnie jest bardzo wiele. Od tych bardziej tradycyjnych po te nowoczesne. Na chwilę obecną jednak coraz większą uwagę zaczyna przykuwać polskie budownictwo modułowe.

Charakterystyka budownictwa modułowego

budownictwo modułoweTechnologia modułowa bowiem, od innych obecnie stosowanych odróżnia się prostotą i ekonomią. Dodatkowo w pełni gotowy obiekt mieszkalny wybudowany w technologii modułowej gotowy do zamieszkania jest już w kilka miesięcy, tygodni lub nawet dni. Czas budowy zależy tutaj od tego jak bardzo skomplikowany jest projekt obiektu modułowego, jak duża jest jego powierzchnia oraz od tego jakiego rodzaju materiały zostały zastosowane do jego produkcji. Całoroczne domy powstające w technologii modułowej prawie, że w całości przygotowywane są w fabryce, gdzie powstają elementy prefabrykowane. Z tych elementów natomiast, już po dostarczeniu ich na plac budowy, następuje montaż całej konstrukcji. Jedynym elementem jaki wykonywany jest na placu budowy są fundamenty, które to muszą zostać uprzednio wylane. W budownictwie modułowym bardzo ważne jest to by fundamenty zostały przygotowane zgodnie z wymaganiami danego obiektu modułowego, w innym wypadku ekipa budowlana zajmująca się stawianiem domu, może nie zdecydować się na jego montaż, lub też postawić dom z zastrzeżeniem, że jego parametry mogą być gorsze niż określała to umowa.

budownictwo modułoweIstotną cechą budownictwa modułowego i dla niektórych także i pewną niedogodnością jest fakt, że choć w ofertach producentów można znaleźć wiele ciekawych projektów domów, to jednak projekty indywidualne, wykonywane na zamówienie to nadal rzadkość. Za minus tej metody obecnie uznaje się także i fakt, że cena za obiekty modułowe nadal jest wyższa niż w przypadku innych rozwiązań. Jeśli chodzi natomiast o standard wykończeniowy to tak jak w przypadku budownictwa modułowego czy też drewnianego możemy się tu zdecydować na wersje najtańszą – bez wykończonego wnętrza, czyli na stan surowy zamknięty. Dostępne są tu także projekty częściowo wykończone oraz w pełni wykończone. To od inwestora należy wybór odnośnie tego jaka opcja jest dla niego w danej sytuacji najkorzystniejsza i na którą może sobie pozwolić, uwzględniając własne możliwości finansowe. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze jednak jest rozwiązanie – stan zamknięty surowy, ponieważ samodzielne wykończenie wnętrza to jednak spora oszczędność.

Budownictwo modułowe, z racji krótkiego czasu realizacji projektu coraz częściej obecnie znajduje zastosowanie nie tyle przy budowie domów całorocznych co domków jednorodzinnych, a także obiektów sprzedażowych czy usługowych.