Kiedy warto kupić kominek na gaz?

kominek wolnostojący

Kominki już wiele lat temu wróciły do łask i na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór kominków różnego typu, dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań, a także do konkretnych możliwości w zakresie spalanego w kominku paliwa. Nie zawsze i nie wszędzie możliwe jest zastosowanie kominka, który jako paliwo wykorzystuje drewno albo pellet. Coraz większą popularnością z tego właśnie względu cieszą się kominki na gaz.

Czym charakteryzują się kominki wolnostojące?

kominek wolnostojącyNajbardziej oczywistą różnicą w stosunku do tradycyjnych kominków jest fakt, iż w procesie spalania wykorzystują gaz, a nie inne paliwo, na przykład drewno, pellet albo węgiel. Wiąże się to z szeregiem cech, które mają niebagatelny wpływ na wygodę korzystania z tego typu kominków. Przede wszystkim są one o wiele prostsze w obsłudze i czystsze, a więc nie wymagają regularnego czyszczenia, aby dobrze się prezentowały, a salon nie zamienia się w kotłownię. Składowanie opału jest prostsze, nie musi odbywać się “na widoku” jak w przypadku paliwa stałego do zwykłych kominków. Kominki na gaz są także łatwiejsze w montażu, zajmują niewiele miejsca oraz mają mniejsze wymagania co do przewodu odprowadzającego spaliny.

kominek wolnostojącySą bardzo bezpieczne w stosowaniu i obsłudze i mogą przez cały czas, bez konieczności dokładania paliwa, działać i ogrzewać cały dom, co niewątpliwie jest sporą różnicą w stosunku do zwykłego kominka, który wymaga o wiele więcej zaangażowania, a czasem sam wybór paliwa do niego jest trudny, jeśli ciężko jest znaleźć paliwo czyste i suche, które będzie się dobrze spalać i zapewniać odpowiednio dużo ciepła. W kwestii stylistyki czy możliwego umiejscowienia kominka wybór jest bardzo szeroki. Mogą przypominać małe żeliwne kozy, bardzo proste lub składać się z kilku dużych szyb, dających doskonały podgląd na proces spalania gazu. Kominki można również podzielić na kominek wolnostojący na gaz jak i te o bardziej klasycznym wyglądzie. Warto wiedzieć, że występują w wariancie otwartym i zamkniętym: w tym pierwszym przypadku kominek gazowy o niewielkiej mocy można wykorzystać do ogrzewania jednego większego pomieszczenia czy na przykład otwartego parteru domu.

Kominki z zamkniętą komorą spalania dostarczają zwykle ciepło poprzez system dystrybucji gorącego powietrza. Jest to wygodny sposób na dogrzewanie kilku pomieszczeń naraz, szczególnie jeśli kominek ma odpowiednio dużą moc grzewczą. To trzeba jednak zaplanować przed zakupem kominka, aby dobrać od razu odpowiedni, z odpowiednia mocą. Tylko wtedy będzie mógł służyć tak, jak powinien.