Użyteczne półbuty robocze

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to jedna z najważniejszych kwestii jakie obowiązek ma zapewnić pracodawca zatrudniający osoby świadczące dla niego pracę. Jest to oczywiście bardzo szeroko pojęta kwestia, która regulowana jest przez całą masę przepisów prawnych. Regulują one zarówno wymogi bezpieczeństwa samego obiektu w którym znajdują się pracownicy, jak i kwestie związane bezpośrednio z nimi.

Półbuty robocze i ich charakteryzacja

Buty roboczeJednym z najważniejszych elementów zapewniających pracownikom bezpieczeństwo jest właściwy ubiór, który spełnia wszelkie wymogi konieczne przy konkretnym stanowisku pracy. Regulacje te dotyczą głównie obiektów przemysłowych, gdzie występują realne zagrożenia zdrowia i życia pracownika. Jednym z najważniejszych elementów ubioru w takim miejscu są odpowiednie buty, które będą chronić stopy pracownika. Jest to bardzo ważne, gdyż są one bardzo narażone na różnego rodzaju uszkodzenia w czasie wykonywania pracy. Przede wszystkim muszą one posiadać antypoślizgową podeszwę, która zapewni stabilność nawet na śliskim i mokrym podłożu. Do tego celu podeszwa musi posiadać specjalne rowki odprowadzające wodę oraz perforację zwiększające powierzchnie tarcia, dzięki czemu znacznie trudniej jest się poślizgnąć. Doskonałym przykładem dobrego obuwia są półbuty robocze Uvex z podnoskiem, który dodatkowo ochrania palce pracownika.

ButyPodnosek to ważny element, który może zapobiec uderzeniom w palce oraz upadkowi przedmiotów z wysokości. Podnosek najczęściej wykonany jest ze specjalnie utwardzonego materiału lub za pomocą płytki stalowej. Tym sposobem możliwe jest zabezpieczenie czubku buta przed zgnieceniem i uderzeniami. Jest to jeden z najważniejszych elementów buta w miejscu, gdzie istnieje realne ryzyko upadku większych przedmiotów na stopę. Sam podnosek przydaje się niesamowicie często, jednak takie buty muszą posiadać dodatkowe funkcje. Kolejnym, ważnym elementem jest specjalne wzmocnienie podeszwy, tak aby była ona odporna na przebicia. W takiej sytuacji nadepnięcie na wszelkiego rodzaju pręty, czy gwoździe nie skończy się przebiciem stopy. Właściwie wykonana podeszwa zablokuje ostry element przed wbijaniem się w buta, co umożliwi wystarczająco szybkie zareagowanie.

Sama cholewka buta musi być także właściwie wzmacniana, aby utrzymać stopę we właściwej pozycji przez cały czas noszenia takiego buta. Ma to na celu zapobiegnięcie wszelkiego rodzaju skręceniom stopy, które mogą wyniknąć z jej niefortunnego postawienia. Cena takich butów nie jest zbyt wygórowana, a znacznie wpływają one na bezpieczeństwo noszącego.