Sklep elektroniczny

Sklep elektroniczny jest miejscem bardzo ważnym w dzisiejszych czasach, które przepełnione są różnymi gadżetami napędzanymi bateryjkami czy też prądem płynącym w naszych gniazdkach elektrycznych. W takiej placówce handlowej znajdziemy przeróżne akcesoria elektroniczne takie jak na przykład czujniki i zasilacze. Znaczenie tych urządzeń jest bardzo ważne, więc warto trochę przybliżyć w jakich celach się je stosuje oraz sposób ich działania. Zacznijmy od zasilaczy.

Każdy początkujący, a tym bardziej doświadczony elektronik wie że do tego by budowany przez niego układ zadziałał potrzebna jest energia elektryczna, która popłynie przez kabelki, druciki oraz ścieżki płytek drukowanych aż w końcu dotrze do odpowiednich odbiorników. By ten prąd dostarczyć niezbędny jest zasilacz. Urządzenie to pobiera najczęściej prąd ze standardowego gniazdka elektrycznego, po czym przetwarza go w sposób taki że na jego wyjściu płyną już impulsy o odpowiedniej mocy. Zasilacze mogą mieć różne parametry i dobiera się je w zależności od tego gdzie będą stosowane, a wykorzystywane są bardzo szeroko, przykładowo jako zasilacze odtwarzaczy DVD, zegarków elektronicznych, radioodbiorników i w wielu wielu innych przypadkach. Ciężko by było sobie wyobrazić sklep elektroniczny nie posiadający w swojej ofercie zasilaczy RS-25-5, to absolutna podstawa.

Kolejnym przykładowym artykułem dostępnym w punktach handlujących produktami elektronicznymi są różnego rodzaju czujniki. Sensory (bo tak też je można nazwać) są układami elektronicznymi, które reagują na bodźce zewnętrzne do pracy z którymi zostały stworzone. Czujniki działać mogą na przykład w kontakcie z wodą, dymem, temperaturą i tym podobnymi. W kontakcie z właściwym czynnikiem na jaki reaguje nasza czujka, najczęściej wysyła ona impuls na przykład do komputera lub układu, który w takiej sytuacji ma zadziałać. Obrazowy może być przykład czujnika dymu, który w kontakcie właśnie z dymem uruchamia zraszacze mające zlikwidować źródło płonącego prawdopodobnie ognia.