Rodzaje zlewów metalowych

zlew metalowy

Zlewozmywaki stalowe królują w większości polskich kuchni i to nie tylko dzięki temu, że są tańsze niż te wykonane z innych materiałów. Mają wiele zalet, wśród których najważniejsze jest to, że ich kolor pasuje do wszystkich stylów wnętrz. Ponadto wykazują się odpornością na wysokie temperatury, kwasy i środki czyszczące oraz są lekkie, co jest ważne podczas montażu i doboru szafki, na której zlew będzie stał.

Zlew ze stali nierdzewnej

 zlew metalowyWybór rodzaju zlewu powinien być uzależniony od tego, czy kuchnia została wyposażona w zmywarkę. W tej sytuacji można postawić na zlew jednokomorowy, który pozwoli zaoszczędzić miejsce. Nie musi on być głęboki, ponieważ większość naczyń i tak będzie myta w zmywarce. Jednak gdy w kuchni nie znajduje się zmywarka, przydatny okaże się zlew jednokomorowy z ociekaczem lub dwukomorowy, a głębokość komór powinna pozwalać na swobodne mycie dużych garnków. W przypadku wieloosobowej rodziny lepiej sprawdzi się zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem, który będzie w stanie pomieścić naczynia pozostawione po posiłku. Kuchenny zlew metalowy posiada również kilka rodzajów wykończenia, które różnią się od siebie przede wszystkim fakturą i stopniem trudności w utrzymaniu czystości. Zlewozmywaki z połyskiem zachwycają efektownym wyglądem, jednak na gładkiej powierzchni widoczne są wszelkie ślady.

 zlew metalowyUjawniają się na niej zacieki, a ponadto szybko się rysuje, dlatego też ten model jest coraz rzadziej wybierany. Łatwiej utrzymać w czystości zlewy o matowym wykończeniu, których nie trzeba wycierać do sucha ani polerować. Ślady po kroplach wody nie są na nich widoczne, a ponadto trudniej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Zlewozmywaki wykonane ze stali szczotkowanej swoim wyglądem przypominają podrapaną powierzchnię, dzięki czemu nie widać na ich powierzchni zarysowań. Są one gładkie w dotyku i z tego powodu łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie osadzają się na nich brud ani drobnoustroje. Alternatywą dla zlewów z gładkimi wykończeniami jest również model ze strukturą lnu, którego powierzchnia przypomina splot lnianej tkaniny. To sprawia, że na zlewozmywaku nie są widoczne zacieki, zarysowania ani osadzający się kamień. Ponadto nie trzeba ich wycierać i polerować po każdym użyciu. Z kolei modele z mikrolnu odznaczają się gładką powierzchnią, która wyglądem przypomina tkaninę lnu. Dzięki temu są one łatwe w utrzymaniu czystości, a ewentualne rysy pozostają niewidoczne.

Aby zlewozmywak zachwycał pięknem i służył przez długie lata, należy odpowiednio o niego dbać. Do codziennej pielęgnacji wystarczy płyn do mycia naczyń, jednak co jakiś czas warto użyć mleczka do czyszczenia. Natomiast osadów z kamienia można się pozbyć, stosując roztwór z wody i octu spożywczego (stosunek 1:1). Ponadto stal świetnie konserwuje olej jadalny, dlatego raz w tygodniu należy natłuścić nim zlew.