Rodzaje markiz okiennych

Wyróżniamy dzisiaj różne rodzaje osłon okiennych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku, można dzisiaj z łatwością wybrać idealne dla nas rozwiązanie. Jednym z typów, który najbardziej ewoluował odkąd został wymyślony, są markizy okienne. Ta grupa jest najbardziej różnorodna.

Markizy odporne na wiatr

markizy okienneWymienić można następujące odmiany markiz: tarasowe, balkonowe, fasadowe, przeznaczone do okien dachowych oraz tzw. markizolety. Jeśli już wiadomo jakie typy można wyróżnić, warto omówić każdy z osobna. Największą popularnością spośród nich cieszą się markizy typu tarasowego. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują one zastosowanie na tarasach. Montowane są na różne sposoby, pierwszym z nich jest montaż bezpośrednio do ściany, drugim – bezpośrednio do krokwi dachowych lub też do spodu balkonu. Warto także pamiętać, że ten rodzaj osłony okiennej jest znacznie masywniejszy i bardziej złożony niż rolety czy żaluzje, więc do jej montażu trzeba użyć specjalnych kotew, aby markizy okienne trzymały się odpowiednio mocno, nawet przy silnym wietrze. Nieco inne funkcje spełniają markizy fasadowe, ich podstawową rolą jest ochrona wnętrza budynku przed przegrzaniem, dlatego też wykonane są ze specjalnych, wytrzymałych materiałów.

markizy okienneKolejny rodzaj, czyli markizy przeznaczone konkretnie do okien dachowych również tworzone są z solidnych tworzyw, odpornych na czynniki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mróz czy wysokie temperatury. Osoby decydujące się na nie, szczególnie docenią fakt, że zatrzymują one ciepło oraz wyciszają odgłosy padającego deszczu lub gradu. Z pewnością są doskonałym rozwiązaniem w przypadku posiadania okien na poddaszu. Ostatni rodzaj markiz okiennych, to markizolety. Jak z samego nazewnictwa wynika, posiadają one cechy typowe dla markiz oraz dla rolet. Po pierwsze umożliwia zacienienie pomieszczenia, a po drugie obniżają temperaturę, chroniąc przed nasłonecznieniem. Z kolei cechą typową dla markizy jest możliwość jej odchylenia, zyskując widok na zewnątrz. To już wszystkie dostępne na rynku podstawowe typy markiz okiennych, jak łatwo zauważyć, w znacznym stopniu uległy one przetworzeniu. Dzięki temu z łatwością można wybrać idealny model do konkretnego budynku lub nawet okna.

Te najbardziej nowoczesne markizy coraz częściej wybierają nie tylko osoby prywatne do swoich domów, ale także projektanci tworzący projekty budynków użyteczności publicznej, ponieważ markizy są nie tylko praktyczne, ale również posiadają walory estetyczne, nadając obiektom eleganckiego i oryginalnego charakteru.