Rodzaje i zastosowanie podnośników koszowych

podnośnik

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwigowe, które mają postać kosza lub platformy, osadzonych na końcu długiego, hydraulicznego ramienia. Można je często spotkać w postaci ramion zamontowanych w tylnej części ciężarówki. Jest to maszyna niezbędna przy wszelkich pracach na wysokości. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników koszowych.

Podnośniki do zadań specjalnych

podnośnikWyróżniamy podnośniki koszowe nożycowe, teleskopowe, mające charakter specjalistyczny, samojezdne lub umieszczone przy przystosowanych do nich samochodach. Podnośnik nożycowy jest kompaktowy i można zastosować go na obszarach, na których występuje dużo nierówności terenu. Podnośnik koszowy teleskopowy można wykorzystywać nawet w niewielkich wnętrzach. Podnośnik specjalistyczny stosowany jest np. przez Straż Pożarną. Podnośnik samojezdny, jak sama nazwa wskazuje, może poruszać się samodzielnie (tzn. nie muszą być umieszczone na samochodzie lub przyczepie). Podnośnik przeznaczony do umieszczenia na samochodzie montowane są na podwoziach samochodów- od małych samochodów dostawczych aż po duże ciężarówki. Podnośniki koszowe uczestniczą w budowie budynków, ale również przydają się w trakcie powstawania mostów. Często stosuje się je również w trakcie prac rozbiórkowych.

podnośnikW dużych miastach używane są przez firmy myjące okna bardzo wysokich budynków. Wykorzystywane są również w trakcie renowacji i malowania wielokondygnacyjnych budowli. Co ciekawe, znajdują zastosowanie również w sadownictwie- służąc do czyszczenia wysokich drzew, ścinania gałęzi czy zbiórki owoców. Podnośniki koszowe wykorzystywane są również przez Straż Pożarną. Sprzęt ten umożliwia szybkie dotarcie do ofiar pożarów znajdujących się na wysokich piętrach budynku i ich szybki i bezpieczny transport na dół. Podnośniki koszowe sprawdzają się również w trakcie odśnieżania dachów wysokich budynków, podczas montażu reklam i bilbordów, czy w czasie instalacji oświetlenia miejskiego. Podnośniki koszowe używane są także w trakcie prac elektrycznych na dużych wysokościach. Podnośniki koszowe to urządzenia, dzięki którym możliwie jest bezpieczne wykonywanie wielu różnorodnych prac na dużych wysokościach. Obecnie rynek oferuje zarówno zakup, jak i wynajem tego specjalistycznego sprzętu.

Przy wyborze wypożyczalni podnośników warto kierować się takimi kryteriami, jak jakość oferowanego sprzętu, jego parametry techniczne (czy spełniają nasze oczekiwania i pasują do naszych potrzeb), możliwe terminy i jakość obsługi. Większość firm oferuje wynajem podnośnika wraz z operatorem, czyli z osobą, która posiada specjalne uprawnienia.