Regeneracja posadzek z żywic epoksydowych

regeneracja posadzek epoksydowych

Posadzki epoksydowe od kilku lat są bardzo często stosowane. Pomimo tego, że posiadają niezwykle dużo zalet, po dłuższym czasie natężonej eksploatacji ulegają uszkodzeniu. Zniszczenie może występować w kilku formach. Na przykład mogą to być lekkie, ledwo widoczne zarysowania, albo znacznie bardziej inwazyjne rysy i wgłębienia.

Różne metody naprawy posadzek

regeneracja posadzek epoksydowychZanim zdecydujemy się na zastosowanie konkretnej metody naprawy, warto dokładnie określić rodzaj występujących uszkodzeń. Taką analizę powinniśmy wykonywać biorąc pod uwagę również aktualny stan posadzki. W wielu przypadkach stosuje się metody nieniszczące, które polegają na naniesieniu specjalistycznych preparatów na powierzchnię posadzki. Jednak odpowiednie dobranie technologii naprawy powinno być wykonane na podstawie wcześniej wykonanych analiz. Niejednokrotnie okazuje się tak, że do uzyskania optymalnego efektu, konieczne jest zastosowanie kilku metod regeneracji jednocześnie. Istnieją dwie podstawowe metody nieinwazyjne, których zadaniem jest poprawa jakości i stanu posadzki żywicznej. Pierwsza z nich polega na tym, że całą powierzchnię podłogi pokrywa się bardzo cienką warstwą żywicy epoksydowej. Pozwala to na odświeżenie całej podłogi i ukrycie lekkich, niegłębokich zarysowań.

regeneracja posadzek epoksydowychDruga metoda nieinwazyjna polega na dwukrotnym naniesieniu na posadzkę specjalnych lakierów. Jak można łatwo przypuszczać, takie podejście do problemu pozwala jedynie na ujednolicenie powierzchni naszej podłogi. Jeżeli w tworzywie występują większe uszkodzenia, regeneracja posadzki epoksydowej powinna odbywać się przy zastosowaniu bardziej inwazyjnych metod naprawczych. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj podjęcie próby wyczyszczenia podłogi. Wykonuje się je za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich, silnych preparatów chemicznych. Jeżeli to nie jest wystarczające, należy użyć bardziej agresywnych metod, polegających na starciu części powierzchni. Wykonuje się to za pomocą specjalistycznych szlifujących. Następnie powierzchnia musi zostać zregenerowana mieszanką polimerów, a później odpowiednio wypolerowana. Gdy w posadzce betonowej lub epoksydowej mamy do czynienia z szerokimi rysami lub pęknięciami, możemy również je regenerować.

W takim przypadku wykonuje się specjalną bruzdę, (na odpowiednią szerokość), która przebiega po linii naszej szczeliny. Następnie ubytek wypełnia się przy pomocy specjalnych, elastycznych polimerowych materiałów. Użycie sprężystej masy zapobiega powstawaniu kolejnych spękań, nawet jeżeli podłoże wciąż pracuje.