Projektowanie łazienki – o czym pamiętać?

projektowanie wnętrz

Na łazienkę przeznaczamy zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w mieszkaniu. Aranżacja takiego małego wnętrza może być trudna, jednak nie znaczy to, że nie da się jej wykonać stylowo, a przy tym funkcjonalnie. Dzięki pomocy sprawdzonego architekta wnętrz z pewnością nam się to uda.

Projektowanie wnętrz i dobre meble

projektowanie wnętrzDoświadczona osoba w projektowaniu wie, jakich błędów nie popełniać, aby łazienka dobrze się prezentowała i jednocześnie była praktyczna. Profesjonalne projektowanie wnętrz w Warszawie, jeśli chodzi o łazienki, to przede wszystkim zachowanie odpowiednich odległości od poszczególnych mebli. Chodzi po prostu o to, że w łazience sprzęty i meble nie tylko stoją, ale przede wszystkim z nich korzystamy. W związku z tym stawiając prysznic, musimy pamiętać o tym, że przed nim powinna znaleźć się wolna przestrzeń – dość spora i niczym niezagracona, abyśmy po kąpieli mogli bezpiecznie wyjść z kabiny bez obaw, że zaraz o coś uderzymy. Podobnie jest w przypadku, gdy decydujemy się na wannę. Również do zlewu musimy mieć swobodny dostęp, profesjonaliści zaznaczają, że wolna przestrzeń przy nim nie powinna być mniejsza niż 65×110 cm. Jeżeli w łazience mamy też pralkę – i tutaj musimy zadbać o możliwość jej swobodnego obsługiwania. Jeśli nie zachowamy wolnej przestrzeni odpowiedniej wielkości, wówczas korzystanie z łazienki przestanie być komfortowe.

projektowanie wnętrzPamiętajmy, że w łazience im mniej tym lepiej – zamiast więc na przykład kupować lustro do powieszenia na ścianie, lepiej zdecydować się na szafkę, która ma takie lustro właśnie na zewnętrznej stronie drzwiczek. Dzięki temu dobrze wykorzystamy fragment ściany, gdyż w szafce będziemy mogli pochować kosmetyki. Istotnym jest też, aby przy szafko-lustrze znalazło się dobre oświetlenie – najlepiej z dwóch stron lub nawet z trzech. To przed tym lustrem będziemy się przygotowywać do wyjścia z domu, warto więc, by oświetlenie było jak najbliższe naturalnemu, aby nie przekłamywało obrazu. W ten sposób, kobiety, które nakładają makijaż, będą robiły to w oświetleniu podobnym do tego na zewnątrz, dlatego na pewno uda im się zadbać o naturalny wygląd i nie przesadzić. Nie chcemy przecież, aby podkład odznaczał nam się na szyi. Oprócz takich kwestii, projektanci wnętrz zwracają zwykle uwagę na ukrywanie nieestetycznych elementów w pomieszczeniu, na przykład rur.

Do ich maskowania najlepiej sprawdza się po prostu szafka pod umywalką, a jeśli mamy wannę – to jej zabudowa. Dzięki takim prostym wskazówkom można stworzyć naprawdę estetyczną, a przy tym funkcjonalną łazienkę.