Projekt ogrodu – ile kosztuje koncept architektury zieleni?

Kompatybilną częścią nowoczesnych domów i mieszkań powoli stają się także tarasy. Aranżacja funkcjonalnej przestrzeni, którą będziemy mogli wykorzystać, aby zrelaksować się po ciężkim dniu pracy czy zorganizować spotkanie w gronie przyjaciół i rodziny to często nie lada wyzwanie, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, aby nasz taras czy też balkon stanowił integralną część ogrodu lub aranżacji małej zieleni.

Ogrody, tarasy i zielone dachy

Taras balkonowyJeżeli chodzi o projektowanie ogrodów i tarasów – Kraków cieszy się dużą grupą wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie przygotować projekty z zakresu architektury zieleni nawet dal najbardziej wymagających klientów. Tzw. „zielone dachy”, często aranżowane na dachach wieżowców czy też na wzmocnionej konstrukcji zadaszeń garażu to popularne i atrakcyjne za równo pod względem wizualnym jak i estetycznym rozwiązanie, które zaskakuje nowatorską formą pozwalającą odejść od tradycyjnych płytek tarasowych. W zakresie projektowania ogrodów oraz tarasów coraz częściej wdraża się także nowoczesne, intrygujące instalacje wykorzystujące inteligentne systemy sterowania oświetleniem z zastosowaniem popularnych „zmierzchówek”. Ciekawie zaaranżowane, indywidualnie dostosowane sceny świetlne mogą stanowić przepiękną, integralną część aranżacji ogrodu w godzinach wieczornych, co pozwoli zbudować wyjątkowy klimat podczas dłuższego spotkania z przyjaciółmi.

Taras na dachuPonadto dodatkowe wdrożenie tarasu z zastosowaniem np. konstrukcji wentylowanej pozwoli nam na możliwość doprowadzenia źródeł energii elektrycznej, dzięki czemu w trakcie dnia czy też popołudnia będzie on mógł pełnić funkcjonalne miejsce przeznaczone do pracy na świeżym powietrzu. Atrakcyjny projekt ogrodu to nie tylko aspekt wizualny. Harmonia architektury zieleni ma służyć także funkcjonalnemu wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. W trakcie wyboru roślin do ogrodu przed przystąpieniem do prac projektowych wspólnie z architektem dokonuje się w pierwszej kolejności oceny nasłonecznienia, wilgotności oraz sprecyzowania rodzaju gleby, co pozwoli na umiejętne wybranie roślin, które będą mogły swobodnie rozwijać się w operatywnych dla nich warunkach niszy ekologicznej. Ceny za przygotowanie projektu ogrodu są uzależnione od jego powierzchni oraz lokalizacji.

W przypadku aranżacji przestrzeni, której metraż nie przekracza 500m² będzie to koszt około 1000,00zł. Natomiast ogrody większe, o powierzchni do 2000m² to koszt w granicach od 2300,00 do 2500,00zł. Pamiętajmy jednak, że w zakres prac projektowych wpisuje się także wnikliwe sporządzenie analizy gleby, prace pomiarowe, a w przypadku samej modernizacji także prace inwentaryzacyjne w obrębie istniejących już roślin.