Powszechnie stosowane rozwiązania ogrzewania centralnego

piece co

Dostępne wciąż na rynku kotły na paliwo stałe są najczęściej występującym sposobem ogrzewania w wielu domach. Mają najprostszą budowę, poza tym należą do tańszych rodzajów pieców, które dostarczają ciepło równie sprawnie, co nowe. Jedyną wadą starszych modeli jest duża emisja szkodliwych gazów, którą producenci starają się zredukować, dzięki wprowadzeniu nowej klasy pieców.

Piec na różne paliwa

piece coPozostają one jednak tak drogie, że mało która rodzina może pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Wybierając wśród kotłów z niższej półki warto wziąć pod uwagę nie tylko emisję gazów, ale także sposób spalania. Najbardziej efektowny w praktyce okazuje się piec ze spalaniem dolnym. Wypalany surowiec nie trafia od razu do komina, jest on najpierw utrzymywany w ciągach spalinowych, po czym się dopala. Poza tym pozwala na sterowanie całym procesem i regulację wydajności. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku wykorzystywania drewna. Standardowo wykorzystuje się kotły w regulator paleniska, baterię bezpieczeństwa, komory zasypowe i wiele innych podstawowych elementów. W tego typu piecach występują także szuflada na popiół oraz sterowniki do pracy pomp. Dużą popularnością cieszy się także piec co uznawany za wielopaliwowy. Na co dzień wykorzystuje się paliwa stałe, jednak po zamontowaniu dodatkowego podajnika można także używać na przykład oleju opałowego.

piece coNa rynku pojawiły się także niedawno piece z podajnikami, które starają się maksymalnie zautomatyzować swoją pracę. W zależności od zastosowanego oprogramowania piec może samodzielnie ustalić sobie parametry spalania, gdy tylko człowiek nastawi wymaganą temperaturę do utrzymania w domu. Takie rozwiązania należą jeszcze do tych z wyższej półki, ceny sięgają nawet kilkunastu tysięcy, dlatego nie każdy może z nich skorzystać. Bez względu na to, jaka decyzja zostanie podjęta przed zakupem co do typu kotła, należy także uważać podczas wybierania jego mocy. Wielu użytkowników nie wie, że aby ogrzać dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych potrzebne jest jedynie 5 kW. Mimo to producenci często starają się sprzedać piece o wyższej mocy, jednocześnie pozostawiając klienta z opałożernym i śmierdzącym piecem. Podczas kupna należy dołożyć wszelkich starań, by piec był jak najbardziej ekologiczny. Zaufany producent pomoże dobrać piec o wystarczającej mocy, a jednocześnie wymagający jak najmniej ingerencji człowieka.

Bardzo ceni się teraz piece, które na długo utrzymują stała temperaturę w pomieszczeniach. Dobrze przemyślane i zbudowane kotły wcale nie muszą kopcić i zatruwać środowiska. Wystarczy wybrać certyfikowany model, spełniający normy ekologiczne, nawet 3 klasy.