Popularne ogrody wertykalne w domu

ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne, zwane również zielonymi ścianami, możemy dziś zakładać nie tylko w naszych ogrodach, ale również bezpośrednio na ścianach wewnątrz domu. Jak wygląda montaż tego typu ozdób oraz jakie gatunki roślin najczęściej wykorzystuje się dziś do tworzenia domowych ogrodów wertykalnych?

Ciekawy ogród do domu

ogrody wertykalneNa samym wstępie należy podkreślić, że ogrody wertykalne posiadają wiele zalet. Nie tylko uatrakcyjniają one wygląd naszego domu, dzięki czemu przestrzeń danego wnętrza staje się na swój sposób unikatowa, ale również skutecznie poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Zielone ściany ograniczają więc ilość pyłków oraz kurzu w danym pomieszczeniu, na żywych roślinach nie żerują bowiem roztocza oraz drobnoustroje, które są szczególnie szkodliwe dla alergików. Ogrody wertykalne w domu zmniejszają również ilość wilgoci, która jest naturalnie wchłaniana z powietrza przez rośliny. Pamiętajmy także o tym, że zielona barwa działa na nas odprężająco – ogrody te uspokoją wiec nasz zmęczony wzrok i pozwolą nam się tym samym zrelaksować po długim, ciężkim dniu w pracy. Jak wygląda montaż owych ścian? Zielone ściany oferuje dziś wiele profesjonalnych firm, które nie tylko pomogą nam wybrać odpowiednie gatunki roślin, ale również dobiorą je w gotowe, ścienne kompozycje, które można w łatwy i szybki sposób przymocować do ściany.

ogrody wertykalneOgród wertykalny powinniśmy zakładać na dobrze nasłonecznionej ścianie – dzięki temu nasze rośliny będą znacznie zdrowsze. Musimy również pamiętać o tym, że ściana, na której planujemy założyć nasz ogród musi być wytrzymała na obciążenia. Firmy zajmujące się tworzeniem tego typu ścian, najczęściej przytwierdzają rośliny do już gotowych paneli, które następnie jedynie przytwierdza się do ściany. Niektórzy decydują się jednak wykonać tego typu ozdobę samodzielnie, używając do montażu prostych, drewnianych palet, po których nasze rośliny będą się piąć. Rośliny można również zasadzić w filcowych kieszonkach, które następnie przyczepiamy na wybraną przez nas ścianę. Na końcu warto również wspomnieć o tym jakie rośliny najbardziej nadają się do tworzenia ściennych ogrodów wertykalnych. Bardzo dobrze sprawdzą się wówczas rośliny pnące się (czyli m.in. bluszcze), które z czasem będą sukcesywnie się rozrastać.

Dobrze przyjmą się również paprocie oraz zioła, które idealnie sprawdzą się w kuchni. Musimy jednak pamiętać o tym, że zielone ściany tworzą żywe rośliny wymagające odpowiedniej pielęgnacji – pamiętajmy więc o ich regularnym nawadnianiu oraz przycinaniu.