Ponadczasowe elewacje klinkierowe

klinkier elewacyjny

Właściwie od samego początku pojawienia się w życiu człowieka takich czynności, jak wznoszenie konstrukcji, zaczęto zwracać uwagę na estetykę. Dowodem takiego podejścia są wznoszone w starożytności stadiony (np. Koloseum), świątynie starożytnej Grecji, piramidy Egipskie czy inne budynki.

Klinkier na elewacje

klinkier elewacyjny	Na początku dbano głównie o wygląd obiektów reprezentatywnych, takich jak kościoły, pałace czy urzędy – głównie ze względu na możliwości finansowe tamtejszych „inwestorów”. Z czasem zaczęto dbać również o estetykę innych budynków, czego dowodem są piękne kamienice w centach miast. W dzisiejszym budownictwie stosowane są inne materiały oraz formy, jednak wciąż zwracamy ogromną uwagę na ostateczną prezencję powstających obiektów. Nowoczesne materiały oraz formy pozwalają na kształtowanie fasad w sposób szybki i jednocześnie wyróżniający się bardzo dużą estetyką. Bardzo modne jest także projektowanie budynków w taki sposób, aby wyglądały one w sposób starodawny. Taki efekt można uzyskać, decydując się na zastosowanie klasycznych materiałów, takich jak klinkier. Ze względu na bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budowlanych coraz więcej projektów opiera się na zastosowaniu ścian trójwarstwowych ze szczeliną wentylacyjną, w której fasadową warstwę tworzą właśnie cegły wypalane w wysokiej temperaturze.

klinkier elewacyjny	W przypadku budownictwa jednorodzinnego klasyczny klinkier elewacyjny zastępuje się płytkami ceramicznymi imitującymi tego rodzaju materiał. Wielkość tego rodzaju kafli najczęściej jest taka sama, jak poszczególnych części tradycyjnej cegły, a dokładnie jej powierzchni bocznej lub wozówki – niektórzy producenci oferują tylko jeden rodzaj płytek a inni dwa, dzięki czemu można uzyskać efekt muru tradycyjnego lub ułożenie kowadełkowe lub krzyżykowe. Produkcja płytek klinkierowych przebiega w podobny sposób jak płytek ceramicznych, ponieważ materiał ten należy do grupy materiałów budowlanych ceramicznych. Jedyna różnica polega na temperaturze wypalania, która w przypadku klinkieru jest wyższa. Powierzchnia detali klinkierowych jest bardziej spieczona, a co za tym idzie nienasiąkliwa, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz trudna do uszkodzenia.

Zastosowanie jej na elewacji jest więc korzystne, ponieważ można to robić w miejscach narażonych na padający deszcz lub wiatr. Do ich montażu dawniej używało się zaprawy cementowej z dodatkiem drobnych kruszyw, jednak dzisiaj producenci oferują gotowe mieszanki zapakowane w worki – wystarczy wymieszać proszek z wodą i uzyskujemy gotową do aplikacji mieszankę.

Więcej na: https://www.misjalazienka.pl/