Pokrycia dachowe – zasady układania blachodachówki

pokrycia dachowe-gdańsk

W zależności od rodzaju pokrycia dachowego, prace dekarskie mogą różnie przebiegać, poza tym każde pokrycie ma różny ciężar w związku z czym konieczne jest odpowiednie przygotowanie pod nie konstrukcji. Mniej więcej jednak prace dekarskie przebiegają w podobnym harmonogramie.

Pokrycia dachowe – co warto wiedzieć

pokrycia dachowe-gdańskDachy o skomplikowanej konstrukcji, najwygodniej jest pokrywać je małymi elementami, problematyczne może być układanie dużych arkuszy typu blachodachówka, blacha trapezowa czy faliste płyty. Przed przystąpieniem do zakładania pokrycia dachowego, należy najpierw sprawdzić więźbe, jej geometrię, ocenić zachowanie pionów i poziomów oraz właściwych kątów. W razie jakiś nieprawidłowości konieczne będzie skorygowanie wad. Kolejnym krokiem jest izolacja dachu, którą stanowi membrana wstępna, układana na krokwiach, a następnie nakłada się sztywne poszycie z desek czy płyt drewnopochodnych, które izoluje się za pomocą papy podkładowej lub membrany. Konieczne jest również wykonanie konstrukcji nośnej z kontrłat i łat. W przypadku blachodachówek typu podłużne panele, nie wymagają takowej konstrukcji, stosuje się wtedy profile montażowe ze stali. Elementy typu kominy, okapy czy okna wymagają montażu obróbek blacharskich, dla zwiększenia szczelności połączeń dachu z tymi elementami. Pokrycia dachowe-Gdańsk układa się zaczynają od dołu połaci.

Inaczej jest w przypadku blachodachówki panelowej, panele przybija się do łat a następnie łączy się za pomocą oksydowych gwoździ. Ostatni etap sprowadza się do montowania dodatkowych elementów typu piorunochrony, stopery śnieżne itp. Dodatkowo właśnie w tym momencie dokonuje się wszystkich zewnętrznych obróbek blacharskich.