Podmurówka pod ogrodzenie z siatki

Podczas budowania ogrodzenia jedną z ważnych do rozpatrzenia kwestii jest to czy zastosować podmurówkę betonową czy prefabrykowaną. Fundament wylewany jest stabilny, cechuje go niska chłonność wilgoci z gleby oraz jest odporny na ściskanie. Tworzenie betonowej podmurówki wylewanej jest pracochłonne.

Podmurówka dobrze osadzona

podmurówka betonowaDo wybudowania potrzebne są takie elementy, jak szalunek, który stanowi formę, do jakiej wlewany będzie beton. Zbrojenie wykonane ze stalowych prętów, jak i skupić się trzeba nad prawidłowym rozmieszczeniem słupów. Betonowania nie można wykonać w momencie, gdy warunki atmosferyczne są nie sprzyjające. Dzieje się tak, kiedy temperatura jest niższa niż pięć stopni poniżej sera oraz wyższa niż dwadzieścia pięć stopni powyżej zera. Prawidłowe rozmieszczenie słupków jest istotne, ponieważ do od ich ustawienia zależy późniejszy montaż paneli lub siatki. Podmurówka betonowa pod siatkę spełnia funkcję stabilizacyjną oraz zapobiega przedostawaniu się pod siatką dzikich zwierząt oraz ziemi osuwającej się z wyżej położonej działki bądź terenu niezagospodarowanego. Prefabrykat nie pełni już funkcji stabilizującej tak jak jego betonowy poprzednik. Jest zazwyczaj jedynie walorem estetycznym. Ma jednak wiele innych zalet.

podmurówka betonowaJego montaż odbywa się przy wykorzystaniu gotowych elementów. Powstrzymuje wzrost trawy oraz chwastów pod istniejącym ogrodzeniem. Nie wymaga odpowiednich warunków pogodowych, tak jak podmurówka betonowa, a także nie potrzebne jest do jej montażu wykonywanie głębokich wykopów. Obydwa rodzaje podmurówek mają wiele zalet, to jaki rodzaj zostanie wybrany zależy jedynie od gruntu, jak i potrzeb właściciela działki. Podmurówka betonowa pod siatkę wykonana niezależnie czy z betonu wylewanego do szalunku, czy z bloczków prefabrykowanych potrzebuje odpowiedniego osadzenia w glebie. Szalunek powinien być osadzony w ziemi na głębokość od pięćdziesięciu do stu centymetrów, w zależności od tego jaki rodzaj gleby panuje na danej posesji. Bloczki prefabrykowane potrzebują mniejszej głębokości. Słupki wykorzystywane do rozpięcia na nich siatki wkopać powinno się na głębokość około dwudziestu pięciu centymetrów, jak również powinny być zalane betonem, w momencie gdy nie wykonujemy podmurówki, czyli fundamentu pod ogrodzenie.

Płot z siatki jest najbardziej powszechnym rodzajem ogrodzenia posesji prywatnych oraz ogródków działkowych. Jej zastosowanie jest tak szerokie, ponieważ ocynkowana siatka jest dość tanim komponentem w porównaniu z innymi, na przykład z ogrodzeniem wykonanym z kamienia.