Odciągi łańcuchowe – szeroki wachlarz zastosowań

Ładunek na statku

Na rynku dostępnych jest wiele systemów mocowania ładunków. Należą do nich między innymi pasy transportowe, zawiesia dźwigowe siatki zabezpieczające, maty antypoślizgowe oraz listwy kotwiczne. Spośród dostępnych na rynku narzędzi zabezpieczających, wykorzystywanych przy najcięższych ładunkach, najwytrzymalszymi i najmocniejszymi są zdecydowanie odciągi łańcuchowe. Zamiennie określane są również jako łańcuchy transportowe, mocujące lub napinacze łańcuchowe.

Odciągi łańcuchowe – mocne i niezawodne

Transport morskiStosuje się je w przypadku wyjątkowo ciężkich maszyn budowlanych, rolniczych, wojskowych oraz ładunków wykonanych z drewna lub stali. Używane są na statkach, w transporcie oraz logistyce. Składają się z komponentów, które sprawiają, że jest to produkt uniwersalny. Można go wykorzystać do urządzeń o różnej masie i wielkości. Specjalne haki umożliwiają regulację długości odciągu, a za pomocą napinacza grzechotkowego naprężymy łańcuch. Wyróżniamy dwa rodzaje łańcuchów transportowych: jedno- i dwuczęściowe. W odciągach jednoczęściowych dwa odcinki łańcucha są połączone razem ze spinaczem. Odciągi łańcuchowe dwuczęściowe stanowią z kolei jeden długi odcinek, którego obydwa końce są wyposażone w haki zabezpieczające z zapadkami. Długość łańcucha można dowolnie regulować, a napinacz grzechotkowy zamocować w dowolnym miejscu przyrządu. Możliwy jest montaż zarówno jednego, jak i dwóch haków. Zarówno odciągi, jak i same haki, wykonane są ze stali klasy 8, a więc materiału niezwykle mocnego, trwałego i bezpiecznego w użytku.

Ładunek na statkuW przypadku niektórych modeli wykorzystuje się również stal klasy 10 lub 12, które są jeszcze mocniejsze niż „ósemki”. Łańcuchy transportowe mogą być używane w niesprzyjających warunkach pogodowych. Są również odporne na szarpnięcia i wytrzymują napinanie na ostrych krawędziach. Należy przy tym pamiętać, że wykorzystywać je można wyłącznie w przypadku ładunków posiadających twardą, wytrzymałą powierzchnię. Mniejsze, delikatniejsze towary mogłyby zwyczajnie ulec uszkodzeniu przy transportowaniu ich za pomocą napinaczy łańcuchowych. Równie ważne jest to, abyśmy mieli całkowitą pewność, że wykorzystywane odciągi są atestowane i spełniają wymogi europejskiej normy EN 12195-3, która szczegółowo opisuje, jakie standardy bezpieczeństwa powinny spełniać narzędzia tego typu.

Pamiętajmy więc, by napinacze łańcuchowe, jak i inne systemy przeznaczone do transportu ciężkich ładunków, nabywać wyłącznie od pewnych wytwórców, który posiadają prawa do wspomnianych wyżej atestów i certyfikatów bezpieczeństwa. Wówczas będziemy mieli pewność, że korzystamy z bezpiecznego i legalnie dystrybuowanego sprzętu.