O czym pamiętać przy montażu wiaty magazynowej?

wiata magazynowa

W sytuacji, gdy nasza firma przemysłowa na bieżąco wysyła swoje towary do kontrahentów, dobrym pomysłem oprócz hali magazynowej, jest budowa wiaty. Dzięki niej towar będzie chroniony przed opadami, ale przy tym będzie łatwo dostępny dla przewoźników, którzy będą mogli szybko i sprawnie przeprowadzić załadunek. Wiata może być konstrukcją stalową lub murowaną.

Wybór miejsca na wiatę magazynową

wiata magazynowaWydaje się jednak, że to pierwsze rozwiązanie jest bardziej korzystne – między innymi dlatego, że jej postawienie jest o wiele szybsze niż w przypadku wiaty murowanej. Stalowa wiata magazynowa to jednokondygnacyjny obiekt, posiadający blaszaną obudowę ścienną i pokrycie dachowe z blachy trapezowej. Do konstrukcji wykorzystuje się ramy, płatwie oraz rygle stalowe. Przed rozpoczęciem budowy wiaty magazynowej, należy sprawdzić warunki geotechniczne podłoża. Koniecznym jest, aby grunt, na którym postawimy wiatę, odznaczał się jednorodnością. Należy unikać gruntów słabonośnych. Ponadto woda gruntowa powinna znajdować się poniżej 160 cm od projektowanego poziomu posadowienia obiektu. Przy stawianiu wiaty, powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób ma zostać wyposażona – jeśli zależy nam na instalacji elektrycznej i odgromowej, należy przedtem przygotować jej projekt.

wiata magazynowaKolejnymi kwestiami, nad którymi powinniśmy zastanowić się przed rozpoczęciem budowy, są między innymi sprawy związane z wykończeniem zewnętrznym. Jak już zostało wspomniane, jako pokrycie dachu najczęściej wybierana jest blacha trapezowa, która charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi oraz dobrą nośnością, dlatego sprawdza się najlepiej przy dużych obiektach. Do wykończenia zewnętrznego wiaty magazynowej należą także rynny i rury spustowe. Można zainstalować na przykład rynny z blachy stalowej ocynkowanej oraz rury z takiego samego materiału, w kolorze dachu, dzięki czemu nie będą rzucać się w oczy. Długa eksploatacja wiaty, na której na pewno nam zależy, możliwa jest dzięki zastosowaniu powłok lakierniczych i zabezpieczających. Do zabezpieczenia antykorozyjnego wykorzystuje się najczęściej epoksyd i poliuretan.

Wiaty magazynowe oparte na konstrukcji stalowej nie potrzebują z kolei dodatkowego zabezpieczenia, które zwiększyłoby nośność ogniową. Konstrukcja powinna być jednak umieszczona w odpowiedniej odległości od innych budynków, ponadto należy osobom przebywającym w pobliżu zapewnić odpowiednie warunki ewakuacji. Konieczna jest też budowa drogi pożarowej. Pamiętając o wszystkich wymienionych kwestiach, z pewnością będziemy mogli użytkować bezproblemowo wiatę magazynową.