Kupując okno drewniane…

Mieszkanie

Planując wydatek, jakim jest zakup nowych okien do domu, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników mających bezpośredni wpływ na nasze warunki mieszkaniowe. Właściwie zainwestowane pieniądze w dobrej jakości okno to w rzeczywistości duża oszczędność na innych elementach domowego użytku, i to na lata. Co należy brać pod uwagę przy zakupie okna?

Okna – drewniane, niestandardowe czy klasyczne?

okna drewnianePrzede wszystkim liczy się materiał wykonania. W przypadku okien drewno jest tworzywem z wyższej półki, a więc dużo trwalszym i zdatnym do renowacji, w przeciwieństwie do okien plastikowych. Opcjonalnie, warto zainteresować się również wariantem drewniano-aluminiowym, który stanowi połączenie piękna drewna z solidnością aluminium. Na stolarce nie warto oszczędzać, bowiem najtańsza szybko się zużywa, a z powodu gorszej szczelności zwiększa wydatki na ogrzewanie. Drugim, istotnym przy tworzeniu kosztorysu, czynnikiem jest kwestia, czy okno chcemy zakupić w szeroko dostępnych standardowych rozmiarach czy wolimy oszklenie indywidualne, dobrane na wymiar. Oczywiście, ta druga opcja będzie nas kosztować nieco więcej. W zależności od projektu domu, okna w nim mogą być wyższe, szersze lub umiejscowione w trudno dostępnych miejscach. Takie pomieszczenia jak poddasze lub ciasna ubikacja również mogą wymagać okien o nietypowych wymiarach lub kształtach. Może się zatem zdarzyć sytuacja, w której oszklenie o niestandardowym kształcie będzie koniecznością.

MieszkanieWówczas jednak, w ramach rekompensaty za wyższą cenę, otrzymujemy szereg ciekawych rozwiązań, takich jak nietypowe kształty okien. Mogą mieć one formę koła, trójkąta, a nawet trapezu. Tworząc kosztorys, warto porównać ceny usług poszczególnych sklepów czy firm oferujących okna drewniane Gdynia i okolice to dobra strefa do poszukiwań, jako że w obrębie całego Trójmiasta znajduje się mnóstwo punktów usługowych z wszelkich dziedzin. Niezwykle ważna jest również kwestia energooszczędności, która zaważy o naszych wydatkach w przyszłości, szczególnie w zimowych miesiącach. Podstawową funkcją okna jest przecież zabezpieczenie pomieszczenia przed utratą ciepła. Dlatego ważne jest, by było ono odpowiednio szczelne i zdolne izolować ciepło. Obecnie standardem niemal u wszystkich producentów jest stosowanie pakietu trzyszybowego, który gwarantuje absolutną nieprzepuszczalność zimnego powietrza do środka. Równie często stosowana jest technologia tak zwanej ciepłej ramki. Wykonywana jest z kompozytów izolacyjnych, dzięki czemu również sama drewniana rama zabezpiecza ciepło przed wydostaniem się na zewnątrz.

Przystępując do wyboru odpowiedniego okna, bierzmy pod uwagę wszelkie czynniki, które finalnie zadecydują o kwestiach finansowych. Nie chodzi o to, że na oknach mamy oszczędzać, ale by zoptymalizować koszty, dostosowując je do swoich potrzeb. Na rynku jest tyle możliwości, że każdy wybierze coś dla siebie.