Kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania domu

Podczas budowy domu w pewnym momencie stajemy przed koniecznością zastanowienia się, w jaki sposób budynek będzie ogrzewany – istnieje dużo możliwości, dlatego wybór może niektórym wydawać się trudny. Jednym z tradycyjnych rozwiązań jest na przykład ogrzewanie z wykorzystaniem kotła na paliwo stałe – drewno.

Budowa kominka z płaszczem wodnym

kominekW dzisiejszych czasach obecne są jednak ciekawe alternatywy: to na przykład zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. Jeżeli nasz dom będzie niewielki i nie mamy miejsca na kotłownię, kominek z płaszczem wodnym sprawdzi się znakomicie – nie dość, że za jego pomocą podgrzejemy wodę w systemie centralnego ogrzewania, to dodatkowo będziemy mogli cieszyć się przytulnym kątem w salonie. Kto z nas nie marzył kiedyś bowiem o spędzaniu jesiennych wieczorów przy ogniu kominka? Jeśli zdecydujemy się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym i wężownicą, musimy pamiętać, że będzie on przystosowany tylko do określonego rodzaju paliwa – jedynie do spalania drewna liściastego. Osoby, które nie posiadają dużej wiedzy w tym temacie, mogą zastanawiać się, czym różni się taki kominek z płaszczem wodnym od tradycyjnego urządzenia. Warto przyjrzeć się budowie pierwszego z nich.

kominekWkład kominkowy z płaszczem wodnym składa się z komory spalania, która stanowi jego podstawowy element. W konstrukcji nie może zabraknąć też oczywiście żeliwnych drzwiczek oraz rygla zamknięcia, żeliwnej podstawy i rusztu. Popiół powstały w procesie spalania gromadzi się w szufladzie popielnika z witryną oraz przepustnicą z uchwytem. To dzięki niej możliwa jest regulacja dopływu powietrza, niezbędnego do spalania. Wkład kominkowy wyposażony jest także w płomieniówki – ich zadaniem jest umożliwienie sprawnego przepływu spalin. Długo by nam jednak zajęło wymienianie wszystkich elementów – te, które się tu pojawiły, są najważniejsze. Jeżeli zdecydujemy się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym, pamiętajmy o tym, że jego montaż może być przeprowadzany jedynie przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia. Instalacja powinna przebiegać zgodnie z zasadami BHP – tak więc kominek nie może znaleźć się na łatwopalnej podłodze – jeżeli taka znajduje się w pobliżu miejsca przeznaczonego na kominek, trzeba ją zabezpieczyć.

Jeśli nie możemy zapewnić takich warunków, lepiej zrezygnować z kominka, dla dobra domowników. Przed montażem wkładu, powinniśmy też zaprosić kominiarza, który oceni, czy wkład został odpowiednio dobrany do przewodu kominowego. Sprawdzi też stan techniczny komina, co będzie miało znaczenie dla bezpiecznej eksploatacji.