Jak kłaść tapetę na osnowie nietkanej?

nowoczesne tapety

Kładzenie tapet nie wydaje się czynnością skomplikowaną, wiele osób podejmuje się wykonania tego zadania samodzielnie – niestety efekty czasami nie są zachwycające, dlatego pod tym względem warto jednak zaufać profesjonalistom. Firmy remontowe zawsze mają w swojej ofercie taką usługę jak kładzenie tapet.

Kładzenie tapety krok po kroku

nowoczesne tapetyJeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy takiej firmy, warto upewnić się, czy dysponuje ona jedynie specjalistycznymi akcesoriami i klejami, gdyż nawet rodzaj kleju może mieć wpływ na to, jaki osiągniemy efekt! Nowoczesne tapety oferowane w Warszawie to już nie tradycyjne tapety o podłożu papierowym, a takie, które posiadają osnowę nietkaną. Podłoże flizelinowe wymaga nieco innych działań niż podłoże papierowe, jednak nie do końca. Początek kładzenia jest identyczny. W pierwszym kroku należy rozplanować ułożenie pasków tapety – można to zrobić w dowolny sposób, najczęściej wybiera się tapetowanie od okna do drzwi, jednak wszystko zależy od tego, jak wizualnie prezentuje się nasza tapeta. W przypadku dużego wzoru, powinniśmy rozpocząć tapetowanie od środka – w ten sposób wzór będzie rozchodził się na boki. Przed klejeniem, upewnijmy się, czy nasza ściana jest pionowa – zaznaczmy ten pion i sprawdźmy, jakiej wysokości klejenie przeprowadzimy. Na takie kawałki należy pociąć tapetę, pamiętając o zostawieniu zapasu na jej długości.

nowoczesne tapetyNastępnie, w przypadku tapet na flizelinie, umieszczamy klej na ścianie, nie na tapecie! Do jego rozprowadzenia możemy użyć dowolnego narzędzia – wałka lub pędzla. Nie ma to znaczenia. Nie wolno zasmarować najpierw całej ściany, tylko robić to regularnie – czyli najpierw nakładamy klej na jeden fragment ściany, przyklejamy tapetę i dopiero smarujemy kolejny kawałek ściany. W innej sytuacji klej mógłby wyschnąć zbyt wcześnie. Oczywiście tapetę nakładamy od góry – tapeta opada i łatwiej jest ją wówczas dokładnie przykleić i dopasować do sąsiedniego, umiejscowionego już na ścianie paska tapety. Aby łączenie nie było widoczne, powinniśmy wygładzać je wałkiem lub szczotką. Podobnie jak całą powierzchnię tapety, w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza. W przypadku nadmiaru kleju, który wypływa gdzieś bokami, możemy pozbyć się go za pomocą gąbki.

Postępując zgodnie z wymienionymi wskazówkami, możemy być pewni, że tapeta zostanie przyklejona dokładnie, nie będzie odstawać i efekt nas zadowoli. Oczywiście w ofertach producentów dostępne są też tapety, które mają już na sobie fabrycznie naniesiony klej – choć wydawałoby się to prostsze, klej należy aktywować wodą, dlatego też jest z tym sporo roboty. Którą tapetę wybrać – to zależy od nas.