Jakie uprawiania musi posiadać instalator pomp ciepła?

instalacja pomp ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że instalator tych urządzeń zaczyna być modnym i poszukiwanym zawodem. Dostawcy pomp ciepła coraz częściej słyszą negatywne opinie od znajomych czy też sąsiadów, że: nie dogrzewa, zużywa dużo prądu, szybko się popsuło. Najczęściej wszystkiemu winien jest nieprawidłowy montaż lub błędny dobór pompy ciepła.

Najlepsze szkolenie dla instalatorów

instalacja pomp ciepłaDlatego ważne jest by osoba, która montuje urządzenie, była wykwalifikowana i posiadała odpowiednie wiadomości w zakresie instalacji. Jakie uprawnienia musi posiadać? Po pierwsze trzeba mieć do tego odpowiednie wykształcenie, albo udokumentowane doświadczenie zawodowe. Musi także odbyć szkolenie podstawowe i najpóźniej rok po jego ukończeniu zdać egzamin. Od 5 lat notowany jest przyrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce, także coraz więcej firm instalacyjnych zajmuje się tą technologią. Inwestor, decydując się na zastosowanie pompy ciepła, obok wyboru wysokiej jakości urządzenia powinien przyjrzeć się również kwalifikacjom instalatora. Dużą popularnością cieszy się profesjonalna instalacja pomp ciepła – szkolenie dedykowane jest dla wszystkich, którzy chcą stale rozwijać i poszerzać swoje horyzonty w tej dziedzinie. Przygotowuje instalatorów pod kątem teoretycznym i technicznym do montażu pomp ciepła. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z różnymi zagadnieniami samych urządzeń i montażu pomp ciepła.

instalacja pomp ciepłaWażne by pompa ciepła była zamontowana przez wyszkolonych od tego fachowców. Prawidłowy montaż zapewnia wysoką jakość i bezawaryjność urządzenia. Uprawnienia konieczne do montażu pomp ciepła zależą też od zastosowanych technologii: na przykład urządzenia wykorzystujące f-gazy (takie jak pompy typu split) muszą być instalowane przez osoby posiadające specjalny certyfikat f-gazowy od UDT. Samodzielny montaż pompy ciepła to karkołomne zadanie

, które wiąże się z wieloma wyzwaniami, a ewentualne niedociągnięcia mogą skutkować problemami z działaniem układu grzewczego, utratą gwarancji na pompę czy nawet stworzeniem zagrożenia dla zdrowia i życia. Każda osoba, która wykonuje instalacje powinna przejść szkolenie przeprowadzone przez akredytowanego przez UDT organizatora szkoleń w zakresie Instalacji. Szkolenie to przygotowuje do podjęcia pracy w zawodzie instalatora pomp oraz egzaminu państwowego. Wybór profesjonalnego instalatora jest gwarancją solidnie i bezpiecznie wykonanej pracy.

Posiadanie wiedzy i umiejętności w tym zakresie, dodatkowo poświadczonej certyfikatami EURCERT i F-gaz zapewnia wysoką jakość instalacji z pompami ciepła. Warto mieć zawsze na uwadze fakt, że zaufanie do technologii rośnie proporcjonalnie do liczby zadowolonych użytkowników.