Jakie rodzaje wilgotnościomierzy?

higrometr

 

Higrometry są urządzeniami, za pomocą których jesteśmy w stanie określić to, jaka wilgotność panuje w danym pomieszczeniu. Dlatego też o higrometrze często mówi się po prostu wilgotnościomierz. Urządzenia takie znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, magazynach, przemyśle spożywczych czy w muzeach. Jeśli chcemy utrzymać w pomieszczeniu określoną wilgotność to zakup takiego urządzenia jest koniecznością. Od wilgotności zależy naprawdę wiele.

Wilgotnościomierz w przemyśle

 

higrometrWilgotność może mieć wpływ na ludzkie samopoczucie, na składowanie różnych produktów, na procesy przemysłowe, a nawet na prawidłowy wzrost roślin. Jeśli właśnie planujemy zakup higrometru to powinniśmy wiedzieć, że istnieje kilka ich rodzajów. Różnią się one od siebie przede wszystkim tym, jakiej technologii używa się tutaj do pomiaru. Można bowiem kupić wilgotnościomierze włosowe, psychometry, elektrolityczne, kondensacyjne. Wilgotnościomierze włosowe są jednymi z najprostszych tego typu urządzeń.
Konstrukcja takiego urządzenia opiera się głównie na ludzkim lub zwierzęcym włosie. Kiedy jest wilgotno to wówczas włos wydłuża się i przesuwa wskazówkę, która znajduje się w urządzeniu i która pokazuje na tarczy poziom wilgotności. Jednak trzeba tutaj liczyć się z błędem. Błąd tego rodzaju wilgotnościomierza szacuje się na nawet siedem procent. Drugi rodzaj wilgotnościomierza to wilgotnościomierz kondensacyjny. Tutaj konieczne jest wyznaczenie temperatury punktu rosy. To na tym będą opierały się wszelkie wyliczenia dotyczące wysokości temperatury. Znacznie ciekawsze i budzące większe zainteresowanie są wilgotnościomierze elektroniczne. Są to urządzenia bardzo skomplikowane. Tutaj wszystko dzieje się na podstawie zmian przewodności, które znajdują się pod napięciem.

Urządzenia elektroniczne służące do pomiaru wilgotności są legalizowane oraz kalibrowane. Dzięki temu można spodziewać się tego, że urządzenie będzie dawało nam bardzo wiarygodny pomiar. Tego typu urządzenia najczęściej mają także wbudowany termometr. Psychometry opierają się na dwóch termometrach z których jeden jest suchy, a drugi mokry.