Jakie cechy powinien mieć styropian pod posadzkę?

styropian

Dostateczne ocieplenie budynku jest obecnie niezwykle istotnie – nie tylko w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, lecz także tradycyjnym. Normy i wymagania odnośnie przenikalności ciepła stale rosną i z roku na rok stawiane są coraz większe wymagania budynkom. Tak jak ocieplanie ścian, czy dachów jest dla inwestorów oczywiste, tak docieplanie posadzki wciąż wydaje się zbędnym wydatkiem, co jest oczywistą nieprawdą.

Styropian posadzkowy Bydgoszcz

styropian posadzkowy

Jednak, aby wszystko spełniało swoje funkcje, styropian pod posadzką powinien być odpowiednio przystosowany do pracy w tak charakterystycznych warunkach. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości izolacji termicznej – można stosować wełnę mineralną, styropian, płyty PIR i PUR, a także pokryć ocieplaną powierzchnię pianą poliuretanową. Wszystkie te rozwiązania różnią się między sobą szeregiem cech, dzięki czemu nadają się do najróżniejszych zastosowań. Lżejsze materiały doskonale sprawdzą się do izolacji dachu, z kolei te o zwiększonej odporności na ściskanie i wilgoć stosowane są powszechnie do izolacji fundamentów. Styropian jest oczywiście jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie i dostępny jest w wielu różnych wariantach. Jedną ze szczególnych jego odmian jest styropian posadzkowy, umieszczany najczęściej na wylewce cementowej, pod posadzką na gruncie. Ze względu na swoje umiejscowienie jest on narażony na działanie różnych sił obciążających, dlatego powinien on być odpowiednio wytrzymały. W tym celu stosuje się materiał o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie i obciążenia. Warto dokładnie zabezpieczyć styropian przed działaniem wilgoci, która może przedostać się w wyższe partie budynku elementami konstrukcyjnymi.

styropian posadzkowyStyropian posadzkowy na najniższej kondygnacji powinien mieć większą grubość od materiału wykorzystanego pomiędzy kondygnacjami. Pod posadzką na gruncie stosuje się zatem materiał o grubości około 15 cm, podczas gdy nad stropem wystarczy ułożyć go w warstwie o grubości zaledwie 5 cm. Warto, by styropian pomiędzy kondygnacjami także był przeznaczony do stosowania pod posadzką – zwiększona wytrzymałość sprawi, że w razie nadmiernego i nierównego obciążenia nie ulegnie uszkodzeniu tak szybko, jak klasyczny styropian, stosowany najczęściej na ścianach. Styropian posadzkowy, podobnie jak ten stosowany na fundamentach powinien mieć podwyższoną wytrzymałość – zabezpiecza to materiał przed uszkodzeniem, gdy zostanie poddany większemu obciążeniu, niż planowane.

Ocieplając posadzkę, czy dowolny inny element budynku należy pamiętać o zachowaniu ciągłości izolacji, aby spełniała ona swoją funkcję.