Jak prawidłowo ogrzać ujeżdżalnie?

ujeżdżalnie

Będąc właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, bądź stajni trzeba nie tylko dbać o zwierzęta, ale również zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Konie potrzebują bardzo dużo przestrzeni, w związku z tym budowane są duże obiekty, w których, szczególnie w zimę, mogą przebywać i ćwiczyć, głównie z dziećmi.

Ujeżdżalnia z klimatyzacją

ujeżdżalnie
ujeżdżalnie

Ogrzanie tak dużej przestrzeni jest bardzo trudne, kiedy trzeba brać również pod uwagę boksy dla zwierząt i siodlarnie, gdzie przechowywany jest cały sprzęt. Do tego dochodzi również paszarnia, a także inne pomieszczenia pomocnicze. Jednak producenci, którzy zajmują się ocieplaniem budynków, a także ich klimatyzacją są w stanie opracować system, który będzie przystosowany do każdej stajni, nie ważne jak bardzo byłaby wymagająca. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że cała zabudowana przestrzeń zastępuje koniom naturalne środowisko. W związku z tym optymalna temperatura w okresie zimowym powinna wynosić około ośmiu stopni Celsjusza, w przypadku klacz ciężarnych będzie to dziesięć stopni. Z kolei latem, gdzie zdarzają się bardzo duszne i ciepłe dni utrzymanie temperatury jest bardzo trudne, jednak nie może ona przekroczyć dwudziestu stopni.

ujeżdżalnie	Klimatyzowane ujeżdżalnie powinny mieć zainstalowany system radiacyjny. Jednak mimo wszystko, szczególnie podczas upałów zaleca się naturalne ochładzanie pomieszczenia, poprzez otwarcie drzwi i okien, które wpuszczą do środka świeże powietrze. Ponadto fachowcy nie zalecają stosowania kurtyn powietrznych, ponieważ konie są bardzo płochliwe, a te wytwarzają specyficzny hałas, który może je przestraszyć. Zaleca się również wyściełanie podłogi wiórami drewnianymi, dzięki temu nie będzie tworzyło się echo. Dodatkowym systemem, który jest produkowany przez różne firmy jest system grzewczy. Oparty jest on na promiennikach wodnych, które zapewniają równomierny rozkład temperatury w całej stajni. Dodatkowo działa bardzo cicho i automatycznie reaguje na spadek, czy podwyższenie temperatury. Jednak podjęcie decyzji o zainstalowaniu ogrzewania musi być uzależnione nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale przede wszystkim od zwierząt, ponieważ to one będą tam przebywać i muszą czuć się komfortowo.

W przeciwnym razie staną się płochliwe i trudno będzie je uspokoić. Odpowiednia klimatyzacja pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta jest bardzo ważna. Jeśli nie wiadomo jaki system będzie dobry dla danego budynku, warto skonsultować się z firmą, która zajmuje się ich produkcją. W ten sposób zyskamy pewność, że wszystko będzie działać sprawnie, a konie będą czuć się komfortowo.