Jak pracują wydajne centra obróbkowe?

Wytwarzanie części maszyn czy urządzeń ze stali nie należy do prostych zagadnień, ponieważ stal ma bardzo dobre parametry techniczne. Dzięki wysokiej gęstości objętościowej, która klasyfikuje się w granicy 7860 kg/m3 jest to materiał bardzo twardy.

Centrum do obróbki stali

centrum obróbkoweJego odkształcalność pod wpływem działania wysokiej temperatury jest zauważalna dopiero wtedy, gdy jej wysokość osiąga wartości setki stopni Celsjusza – a czasami nawet przekracza tysiąc, gdy w stopie znajdują się dodatkowe domieszki i dodatki, zwiększające jego trwałość. W przypadku kształtowania tego materiału człowiek posiada trzy główne możliwości. Pierwszą jest nadanie kształtu stopowi już podczas procesów hutniczych, jednak uzyskane w ten sposób detale nie wyróżniają się wysoką dokładnością i często wymagają dodatkowej obróbki. Podłużne elementy można kształtować poprzez ich wyginanie, co sprawdza się tylko w niektórych sytuacjach (np. wyginanie prętów stalowych na placu budowy). Trzecim, najdokładniejszym sposobem jest obróbka skrawaniem przy użyciu nowoczesnych maszyn CNC. Niezawodne centrum obróbkowe to maszyna, która jest skonstruowana w taki sposób, aby nadawać praktycznie dowolny kształt kawałka stali. Najczęściej stosowane są maszyny posiadające głowicę, w której zamocowane są frezy.

centrum obróbkoweFrezy inaczej można określić jako bardzo ostre noże, które dzięki wysokiej jakości materiału, z którego zostały wytworzone oraz ruchowi obrotowemu są w stanie zdzierać bardzo cienkie warstwy stali. W ten sposób nadają kostce, prętowi lub blachownicy unikalnego kształtu, który został określony w projekcie. Aby wydajna praca była możliwa, najpierw programiści muszą zmienić rysunki w ciąg liczb. Tak stworzony kod może zostać wgrany do panelu sterowania urządzenia. Następnie komputer analizuje uzyskane dane, aby później na ich podstawie sterować głowicą. Najbardziej precyzyjne centra obróbcze są w stanie zastąpić kilka mniej zaawansowanych urządzeń – wszystko zależy od rodzajów zamontowanych w głowicy frezów oraz ilości osi roboczych – im więcej płaszczyzn pracy zostało przewidzianych przez inżynierów projektujących maszynę tym lepiej. W związku z tym centa obróbcze mogą nie tylko wykonywać zadania związane ze skrawaniem i szlifowaniem powierzchni elementu. Mogą również wiercić, gwintować, nawiercać, ukosować oraz wykonywać inne czynności.

Dzięki temu, że jedna maszyna zajmuje się produkcją w sposób kompleksowy, wydajność produkcji i procesów przetwórczych znacznie wzrasta. Właśnie dlatego większość parków maszynowych i przedsiębiorstw wytwarzających skomplikowane detale, inwestuje w nowoczesny sprzęt.