Jak działają grzejniki napromienniki?

grzejnik

Nie każdy ma taki komfort i może korzystać z centralnego ogrzewania z sieci. Niektórzy muszą palić w piecu, a inni organizują ogrzewanie domów w całkowicie inny sposób. Jednym z nich jest instalacja grzejników elektrycznych. Oczywiście jest to jedno z najdroższych rozwiązań, ale tam gdzie nie ma innej możliwości to montaż takiego ogrzewania staje się koniecznością.
grzejnikLepiej mieć ogrzewanie elektryczne niż nie mieć go w ogóle. Do wyboru będziemy mieć tutaj naprawdę przeróżne grzejniki. Niektórzy decydują się na zakładanie grzejników akumulacyjnych. Oczywiście mają one swoje wady i zalety. Można na przykład zamówić u operatora dwie stawki taryfowe. Wówczas w nocy będziemy płacić za energię znacznie mniej niż w ciągu dnia. Można zatem sprawić, że grzejnik będzie pobierał nocą energię i akumulował ją w grzejniku i później oddawał w ciągu dnia.
Wówczas nie będziemy musieli korzystać z energii elektrycznej w ciągu dnia, kiedy na liczniku dwu taryfowym jest ona znacznie droższa. Jednak sceptycy takiego rozwiązania mówią o tym, że faktycznie taki grzejnik oddaje ciepło, ale oddaje je od razu po odłączeniu od zasilania, a wtedy przecież wszyscy są zazwyczaj w pracy oraz w domu i takie rozwiązanie nie ma żadnego sensu. Wiele osób stosuje także elektryczne grzejniki typu napromienniki. W tym przypadku będziemy odczuwać ciepło od razu po włączeniu grzejnika, gdyż nagrzewa on ciało ludzkie oraz elementy, które znajdują się w jego zasięgu.
Jednak tak naprawdę tego typu grzejniki nie nagrzewają powietrza. Po wyłączeniu takiego grzejnika w pomieszczeniu nagle zaczniemy odczuwać zimno. Warto o tym pamiętać. Oczywiście istnieje wiele innych rozwiązań. Są na przykład grzejniki mieszane. Są zasilane energią elektryczną, ale w środku zawierają oleistą ciecz.

Ciecz nagrzewa się i wówczas takie grzejniki bardzo długo wypuszczają z siebie energię cieplną. Wyglądają one niczym zwykłe kaloryfery żeberkowe. Takie grzejniki elektryczne cieszą się największą popularnością. Są one bowiem najbardziej wydajnym urządzeniem tego typu.