Jak czyścić tapicerowane kanapy?

mężczyzna

Narożniki tapicerowane tworzą piękną ozdobę salonu, niezależnie od stylu w jakim urządzone jest pomieszczenie – nowoczesnym, klasycznym, a nawet skandynawskim. Miękkie i wygodne kanapy zachwycają swym nietuzinkowym wyglądem i możliwością zrelaksowania się. Tak jak każdy element wystroju meble te wymagają czyszczenia.

Narożniki tapicerowane i delikatne czyszczenie

narożniki tapicerowaneJednak w jaki sposób pielęgnować narożniki tapicerowane, aby ich nie zniszczyć? Czyszczenie mebli tapicerowanych, a w szczególności narożników, nie jest łatwym zadaniem. Elegancki wygląd ulubionej kanapy jest uzależniony od prawidłowej pielęgnacji, o której wiele osób ma mylne wrażenie. Jak wiadomo, estetyczne narożniki tapicerowane wymagają odpowiedniego czyszczenia, które nie zniszczy ich faktury. Każda tkanina wymaga zastosowania zupełnie innych środków czystości, dlatego warto jest od razu po zakupie kanapy zaopatrzyć się w odpowiednie płyny, a nawet specjalne ścierki. Jako, że istnieją różne rodzaje tapicerki – bawełniana, aksamitna, skórzana – są też różne zasady obowiązujące przy praniu danej tkaniny. Pielęgnacja narożników tapicerowanych z bawełny powinna skupiać się na regularnym odkurzaniu. Pozbycie się kurzu z tapicerki nie jest możliwe poprzez użycie zwykłej ścierki.

narożniki tapicerowaneZostanie on jedynie wtarty w materiał, przez co tapicerka będzie szarzeć. Jeśli jednak domownicy nie są w stanie codziennie odkurzać kanapy, najlepszym sposobem będzie użycie ściereczki zamoczonej wcześniej w wodzie z proszkiem do prania. Dzięki temu można domowym sposobem odświeżyć swój narożnik. Pielęgnacja aksamitu jest już trudniejsza – oprócz zakupu specjalnych środków czyszczenie kanapy jest możliwe dzięki użyciu ścierki i płynu składającym się z wody i amoniaku. Po czyszczeniu wymagane jest wysuszenie włosia i przeczesanie go. Dzięki temu nie trzeba martwić się o jakiekolwiek zniszczenie narożnika. Przy pielęgnacji naturalnej skóry należy pamiętać o tym, że nie można używać przy jej czyszczeniu mydła. Ten środek czystości może powodować pękanie materiału i całkowite zniszczenie kanapy. Jeśli jednak jest się w posiadaniu narożnika tapicerowanego ze skóry ekologicznej, mydło nie zaszkodzi. Skóra może być czyszczona zwykłą, mokrą ściereczką, jednak pomimo to wskazane jest pielęgnowanie skóry przy użyciu specjalnych past. Prawidłowa pielęgnacja kanap tapicerowanych jest bardzo ważna ze względu na możliwość łatwego uszkodzenia materiału.

Niezależnie od tego z czego wykonany jest narożnik tapicerowany, może on być czyszczony domowymi sposobami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby domowa metoda była dopasowana do rodzaju materiału. W przeciwnym wypadku można jedynie uszkodzić swoją ulubioną kanapę.