Inteligentne systemy nawadniania ogrodowego

Przydomowe ogrody często stają się pewnego rodzaju dziełami sztuki i wizytówkami domów. Architekci zieleni w wielu przypadkach pracują przez bardzo długi okres aby uzyskać rozwiązanie prezentujące się na wysokim poziomie. Do tego celu konieczne jest połączenie wielu rozwiązań, rodzajów roślinności oraz elementów dekorujących taki ogród. Zieleń jest jednak jego najważniejszym elementem, gdyż to ona tworzy miejsce jakim jest ogród.

Prawidłowe nawadnianie ogrodu

inteligentny system nawadniania do ogrodu Właściwy system nawadniania to absolutna podstawa by utrzymać jej nienaganną kondycję. Przede wszystkim musi być on dopasowany do rozmiaru ogrodu, ilości roślinności oraz jej rodzajów obecnych w takim ogrodzie. Dlatego też systemy tego typu najczęściej projektowane są przez osoby odpowiednio doświadczone i posiadające właściwą wiedzę z zakresu ogrodnictwa oraz projektowania tego typu systemów nawadniania. W celu wykonania takiej instalacji konieczne jest wykorzystanie nowoczesnego sprzętu najwyższej jakości. Taki inteligentny system nawadniania do ogrodu składa się z ogromnej ilości czujników, które mają za zadanie kontrolowanie wielu zmiennych, które przez cały czas monitorują warunki panujące w ogrodzie. Jednym z najważniejszych elementów inteligentnego systemu nawadniania są czujniki wilgotności powietrza oraz ziemi. Dzięki nim możliwe jest wykrycie okresu suszy lub też nadmiernej wilgoci.

inteligentny system nawadniania do ogroduW sytuacji gdy dostęp do wody jest zdecydowanie zbyt mały, system nawadniania włącza się i zaczyna podlewać rośliny znajdujące się w takim miejscu. W przeciwnym wypadku system automatycznie rezygnuje z podlewania, które spowodowałoby nadmierny wzrost wilgotności gruntu. Jest to ogromna zaleta, która sprawia, że ziemia w takim ogrodzie zawsze będzie posiadać odpowiedni poziom wilgoci, dopasowany do roślin obecnych w takim miejscu. Dodatkowo system ten posiada zainstalowane czujniki zmierzchu, co umożliwia dopasowanie intensywności nawadniania do aktualnie panującej pory dnia. Jest to przydatne szczególnie w porze letniej, gdzie istnieje wysokie ryzyko potencjalnego wysychania roślinności.

System nawadniania może zostać podłączony bezpośrednio na instalacji hydraulicznej, ale także do określonych zbiorników wodnych, czy też studni umożliwiających jego funkcjonowanie. W przypadku bardziej wymagającej roślinności, możliwe jest także podłączenia dozownika z nawozem, który będzie dodawany podczas spryskiwania powierzchni ogrodu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie wymaga obecności człowieka przy całym procesie. Nawóz będzie dodawany w odstępach czasu zaprogramowanych w komputerze. Jest to więc kompleksowy system umożliwiający całkowicie automatyczne pielęgnowanie ogrodu.