Fotowoltaika – panele monokrystaliczne

Technologia fotowoltaiczna rozwija się bardzo szybko. Na świecie montuje się coraz więcej systemów fotowoltaicznych, które pozwalają na produkcję prądu z energii słonecznej. Najwięcej systemów znajduje się w Europie, według danych z 2012 roku to właśnie na tym kontynencie wytwarzane jest 55% prądu ze Słońca.

Panele monokrystaliczne są wydajne

kable solarneRozwój technologii sprawia, że mamy do czynienia z coraz lepszymi systemami, które są już właściwie niezawodne. Taki system składa się z ogniw słonecznych, które łączy się ze sobą w odpowiedniej ilości tak, że powstają moduły fotowoltaiczne. Te z kolei połączone tworzą panele, a więc te elementy, które widzimy na dachach budynków. Obecnie produkuje się panele monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe. To panele monokrystaliczne są najbardziej popularne, ponieważ ogniwa w nich wykorzystane są wysokowydajne, a przy tym niedrogie, ale koszta produkcji ich mogą być dość wysokie. Panele tego typu posiadają ogniwa krzemowe – ten pierwiastek jest naprawdę powszechny, według danych jest drugim najczęściej występującym pierwiastkiem na świecie. Wykryto go po raz pierwszy w drugiej połowie XVIII wieku. Aby uzyskać monokrystaliczny krzem, konieczne jest roztopienie krzemu polikrystalicznego za pomocą specjalnej metody, na przykład float-zone, czyli topienie strefowe. Dostępne w ofertach producentów monokrystaliczne panele mają najczęściej aż 25 lat gwarancji.

kable solarneTo dlatego, że producenci są pewni, iż tego typu elementy są właściwie niezniszczalne. Są nieustannie narażane na czynniki atmosferyczne, ale mimo to nic się z nimi nie dzieje. Do ich produkcji stosuje się bowiem wysokiej jakości szkło hartowane, które charakteryzuje nie tylko odporność na stłuczenie, ale także wysoka przepuszczalność świetlna. Panele ze szkłem hartowanym cechuje odpowiednia, pożądana sztywność. Dodatkowo charakteryzują się dużą wydajnością pracy niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Alternatywę stanowią panele polikrystaliczne, które charakteryzuje podobna wydajność. Posiadają one ramę z anodyzowanego aluminium, która zapewnia odpowiednią wytrzymałość, a przy tym zupełnie nieskomplikowany montaż. Niezależnie od wybranego rodzaju paneli, przy montażu powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że miejsce musi spełniać odpowiednie warunki. Musi to być wysoko położony punkt, ułożony do słońca.

Po drodze od słońca do paneli nie mogą pojawiać się żadne przeszkody, na przykład wysokie drzewo, ponieważ będzie ono zacieniało powierzchnię paneli, a więc te nie będą mogły stać się odpowiednio wydajne i nie będą dobrze spełniać swojej roli.