Filtry powietrza do systemu wentylacji

skuteczne filtry powietrza

Aby instalacja wentylacyjna działała prawidłowo, konieczne jest wyposażenie jej w sprawne filtry powietrza. Ich zadaniem będzie ochrona systemu przed zanieczyszczeniami. Dzięki temu do pomieszczeń będzie wpływało powietrze całkowicie czyste. Jakość powietrza jest bardzo ważna dla każdego, nie tylko dla alergików.

Skuteczne filtry wentylacyjne

skuteczne filtry powietrzaDlatego właśnie powinniśmy kontrolować, czy filtry powietrza w wentylacji nie są zapchane i czy dobrze spełniają swoją rolę. Czym powinny charakteryzować się skuteczne filtry powietrza? Przede wszystkim istotne jest to, że nawet przy najniższym oporze przepływającego powietrza powinny wyłapywać zanieczyszczenia. Skuteczność zaś zależy od zastosowanych w filtrze włókien – od ich średnicy. Jeżeli stoimy przed zakupem filtra do wentylacji, powinniśmy zwrócić uwagę jednak nie tylko na to, ale również na powierzchnię filtracyjną oraz na chłonność pyłową określaną przez producenta. Czym jest chłonność pyłowa? Chodzi po prostu o to, że każdy filtr magazynuje w sobie pył. Gdy jest go już za dużo – konieczna jest wymiana. Jeżeli nie chcemy wymieniać filtrów zbyt często, musimy zakupić takie, które posiadają bardzo dobrą chłonność pyłową oraz dużą powierzchnię filtracyjną.

skuteczne filtry powietrzaDzięki temu tak zwany stan obłożenia filtra będzie osiągany nieco później. Nawet przy dobrych filtrach nie powinniśmy zapominać o regularnych przeglądach instalacji oraz o jej systematycznej konserwacji. Dzięki temu w porę wykryjemy nieprawidłowości. Takie filtry powinny być stosowane zarówno w wentylacjach nawiewnych, jak i wywiewnych. Jeżeli odkryjemy, że nasza wentylacja nie działa poprawnie, gdyż jakość powietrza w pomieszczeniach zdecydowanie spadła, może to oznaczać, że filtr został uszkodzony mechanicznie, jest zbyt zanieczyszczony, ale są też inne powody. Być może układ filtracji jest nieszczelny? Lub podczas montażu filtrów zostały popełnione błędy? Przyczyn jest, jak widać, naprawdę wiele. Dlatego taką nie do końca sprawną instalację wentylacyjną powinien przejrzeć profesjonalista. Powinniśmy wybrać serwisanta, który zna się na rzeczy i zajmuje się systemami wentylacyjnymi na co dzień.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że bez problemu wskaże on przyczynę niepoprawnego działania filtra wentylacyjnego i pozbędzie się w niej. Jak widać, filtry do powietrza, choć są niewielkimi elementami wentylacji, mogą przysporzyć wielu kłopotów. Warto więc dobierać je ostrożnie, być może zdać się na wsparcie profesjonalnych doradców. To zapewni nam prawidłowe działanie wentylacji przez długi czas.