Dlaczego warto inwestować w pompę ciepła?

pompa ciepła

Pompy ciepła to innowacyjne i niezwykle bezpieczne urządzenia grzewcze dostępne na rynku. W ostatnich latach sykały bardzo dużą popularność, choć wiele inwestorów wciąż boi się na nie zdecydować – prawdopodobnie ze względu ich niedługi staż na rynku polskim i dość wysokie ceny. Dla jednych dostatecznym argumentem przemawiającym na korzyść tych urządzeń jest ich bezpieczeństwo dla środowiska, a dla innych bezobsługowość urządzenia.

Pompa ciepła jest warta swojej ceny

pompa ciepłaChoć pompy ciepła są urządzeniami całkiem nowymi w Polsce, to w pozostałych częściach świata wykorzystywane są już od przeszło 50 lat. Rząd Polski, chcąc zwrócić uwagę na konieczność dbania o środowisko i zwiększyć świadomość mieszkańców na temat zanieczyszczeń powietrza, wprowadził różne programy, mające na celu dofinansowanie tych nowoczesnych i ekologicznych urządzeń. Wiele firm, które oferują usługi montażu i serwisu pompy ciepła w Łasku, pomagają także w otrzymaniu dotacji na to urządzenie. Dzięki tym programom rządowym i pomocy fachowców można znacząco obniżyć koszt systemu grzewczego, dzięki czemu różnica cenowa między pompą ciepła a tradycyjnym kotłem nie będzie tak znacząca. Ponadto, pompa ciepła nie wymaga budowy i gospodarowania oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię i magazyn paliwa, co także wpływa na zmniejszenie kosztów, a także zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Pompa ciepła to urządzenie niewielkie, które można umieścić w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, czy pralni.

pompa ciepłaDecyzja o zainstalowaniu pompy ciepła wiąże się zatem z oszczędnością przestrzeni. Przyjmuje się, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się w kilka do kilkunastu lat, czyli podobnie, jak w przypadku dobrych kotłów gazowych. Użytkowanie pompy ciepła wiąże się z jeszcze jedną, bardzo ważną oszczędnością – czasu. Dlatego, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, nie wymaga ani składowania, ani uzupełniania opału, pozwala ona na znaczące oszczędności czasu dla mieszkańców domu. Brak konieczności wykonywania regularnych prac przy tym urządzeniu jest dla wielu inwestorów na tyle istotne, że to właśnie ta zaleta jest powodem, dla którego decydują się na zakup pompy ciepła.

W sprawie doboru urządzenia i jego mocy warto skontaktować się ze specjalistą, który przedstawi wady i zalety każdego rozwiązania. Jak każde inne urządzenie grzewcze – pompa ciepła może nie sprawdzić się w każdych warunkach i w każdym domu. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą, który przedstawi różne opcje i pomoże wybrać tę najkorzystniejszą pod względem finansowym i wydajności urządzenia.