Dlaczego warto impregnować beton licowy?

Współczesna architektura charakteryzuje się stosowaniem rozwiązań minimalistycznych – w miejsce przepychu i bogatych zdobień zaczęły się pojawiać ostatnio surowe, industrialne elementy, mające służyć zarówno estetyce, jak i wygodzie użytkowników. Najbardziej charakterystycznym znakiem utrzymywanych w minimalistycznym stylu wnętrz są ściany. 

Odpowiednie zabezpieczenie betonu

Coraz częściej możemy spotkać się z tak zwanym betonem architektonicznym, który powoli wypiera tradycyjne panele, ceramiczne kafelki, zwykłe tapety czy też po prostu pomalowane ściany. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że beton licowy stał się swego rodzaju znakiem współczesności, ponieważ jest specyficzny właśnie dla epoki, w której żyjemy. Zanim jednak zdecydujemy się na umieszczenie w naszym wnętrzu betonowych płyt, powinniśmy zapoznać się z kilkoma szczegółami na ich temat. Ponieważ beton charakteryzuje się porowatą powierzchnią, konieczne jest odpowiednie jego zabezpieczenie. Impregnowanie betonu licowego zabezpiecza jego powierzchnię przed pochłanianiem wilgoci, jaka może wystąpić w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w kuchni oraz w łazience, w których bardzo często możemy spotkać płyty architektoniczne z betonu.

Przedostanie się wilgoci do płyt tego typu nie tylko prowadzi do powstania plam na ich powierzchni, ale w skrajnych przypadkach może wywołać korozję biologiczną. Przy wyborze właściwego impregnatu należy kierować się jego właściwościami hydrofobowymi – im są wyższe, tym lepiej. Hydrofobizacja jest to proces, pod wpływem którego danej powierzchni nadaje się własności hydrofobowych, czyli zdolności odpychania wody, co jest niezwykle istotne w przypadku takiego materiału jak betonowa ściana. Niegdyś beton stanowił jedynie podłoże, do którego montowało się różnego rodzaju materiały wykończeniowe, takie jak panele, kafle czy tapety, współcześnie natomiast jest niezwykle modnym wykończeniem wielu wnętrz. Można go stosować zarówno w salonie, sypialni, kuchni czy łazience, jak i w przestrzeni biurowej lub w lokalach gastronomicznych.

Bez względu na to, gdzie betonowe płyty licowe są montowane, wymagają one skutecznej impregnacji, żeby mogły się lepiej prezentować, być odporne na zabrudzenia oraz zyskiwać większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieniowania słonecznego, które może powodować odbarwienia na powierzchni betonu. Wykorzystuje się je niekiedy jako wykończenie elewacji budynków – wówczas impregnacja zabezpiecza je także przed opadami deszczu oraz wiatrem.