Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

Budowa domu wiąże się zawsze z dużymi kosztami – inwestując w to spore pieniądze, szukamy możliwości na wygenerowanie oszczędności, dlatego coraz więcej osób decyduje się na dom energooszczędny, który pozwala ograniczyć koszty związane z codzienną eksploatacją.

Instalacje w domach energooszczędnych

dom energooszczędnyDomy zbudowane w tej technologii zużywają mniej energii do ogrzewania – to dlatego, że stosuje się tu specjalne rozwiązania, które wpływają na zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. To między innymi zwiększenie izolacji cieplnej na ścianach, pod podłogą oraz w dachu, a także likwidacja mostków termicznych, które pojawiają się zwykle w określonych miejscach – na przykład na styku płyty balkonowej z wieńcem. Jeśli chodzi o domy energooszczędne Warszawa jest miastem, w którym najwięcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Oprócz kwestii związanych z ocieplaniem budynku, ważna jest także właściwa architektura obiektu – to właściwie rzecz podstawowa, która powinna być określana na samym początku. Oszczędności w zakresie ogrzewania uzyskamy między innymi wtedy, kiedy dom będzie ustawiony w odpowiednim kierunku do słońca – w ten sposób otrzymamy pasywne zyski z energii słonecznej. Pomieszczenia będą ogrzewane słońcem od rana do południa, dzięki czemu nieco ograniczymy koszt ogrzewania.

dom energooszczędnyPonadto będziemy mogli zamontować na dachu kolektory słoneczne, a więc na przykład wodę użytkową zaczniemy podgrzewać za pomocą energii słońca. Warto zwrócić też uwagę na to, czy projekt budynku posiada korzystny współczynnik stosunku kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych. Uwzględniając te wszystkie kwestie podczas wykonywania projektu, możemy liczyć na to, że nasz dom będzie charakteryzował się energooszczędnością – rachunki z pewnością będą niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Zwolenników rozwiązań ekologicznych z pewnością ucieszy wiadomość, że takie domy pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla do środowiska, a oprócz energii słonecznej mogą wykorzystywać także energię wiatrową, gruntową oraz biomasę. Firmy zajmujące się budową domów energooszczędnych proponują między innymi domy oparte na drewnianej konstrukcji szkieletowej, która sprawdza się w każdych warunkach gruntowych – nawet tych najtrudniejszych. Oprócz domów wolnostojących, w tej technologii można wykonać także domy bliźniacze i szeregowe, jak i budynki wielokondygnacyjne.

Drewno wykorzystywane do budowy odznacza się zawsze wysoką jakością i odpowiednią wilgotnością, dzięki czemu możemy liczyć na trwałość i wytrzymałość gotowego budynku.