Czym charakteryzują się kraty pomostowe?

kraty pomostowe zgrzewane

Jako pokrycia kanałów i zabezpieczenia włazów, a także jako pokrycia ciągów pieszych i pomosty dla ruchu pieszego w zakładzie przemysłowym, najczęściej wykorzystuje się kraty pomostowe. Najczęściej mają one dość szerokie oczka, jednak w miejscach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo upadku drobnych przedmiotów, co mogłoby stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się pod kratą pomostową, montuje się kraty z bezpiecznymi, niewielkimi oczkami.

Właściwości krat pomostowych

kraty pomostowe zgrzewane Oczywiście wysokiej jakości kraty pomostowe zgrzewane mogą być także wzbogacone o właściwości antypoślizgowe, a wówczas sprawdzą się w miejscach narażonych na olej, smar, wilgoć, śnieg czy lód. Producenci krat pomostowych zapewniają, że ich wyroby są odporne na korozję – dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej lub też zwykłej stali konstrukcyjnej odpowiednio ocynkowanej. Przed dopuszczeniem krat do użytku, muszą być one poddane badaniom, które potwierdzą ich właściwości techniczno-użytkowe. W związku z tym należy przeprowadzić kontrolę ugięcia elementów, grubości powłoki cynkowej, kształtu i wymiarów kraty. Są to badania wizualne oraz pomiarowe, do których przeprowadzenia konieczne są odpowiednie narzędzia. Metoda zgrzewania wykorzystana do produkcji takich krat sprawia, że w rezultacie uzyskujemy wyroby niezwykle trwałe i solidne. Technologia ta polega na jednoczesnym zgrzewaniu i wciskaniu płaskowników nośnych bez otworów i nacięć w poprzeczne pręty wypełniające (skręcone czworokątne lub okrągłe).

kraty pomostowe zgrzewaneUzyskaną kratkę należy umieścić w obramowaniu z płaskownika. Możliwe jest zastosowanie dodatkowych elementów, na przykład bortnicy lub listwy przeciwpoślizgowej. Właściwości antypoślizgowe można uzyskać także poprzez wykonanie nacięć w płaskownikach – wówczas zwiększony zostaje współczynnik tarcia. W ofertach producentów znajdują się także kraty offshore – w odróżnieniu od zwykłych krat, są one zagęszczone dodatkowym prętem. Asortyment obejmuje również kraty prasowane ciężkie, które sprawdzają się przy wyjątkowo dużych obciążeniach; kraty żaluzjowe; kartonowe lub kraty zagęszczane taśmą. Wielkość krat pomostowych zależy oczywiście od naszych wymagań – producenci proponują szeroką gamę wielkości, kształtów i rodzajów krat, na przykład kraty regałowe.

W każdym wypadku należy pamiętać o odpowiednim mocowaniu – niezbędne będą akcesoria w postaci standardowych lub podwójnych uchwytów, uchwytów haczykowych lub talerzykowych, łapek dolnych oraz klamer górnych, kołków gwintowanych, śrub, podkładek i nakrętek. Podczas montażu powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.