Czy warto montować panele ze szkła w kuchni?

Nowoczesna kuchnia wyposażona jest w funkcjonalne dodatki, wpisuje się w minimalistyczny styl i ma gładkie powierzchnie na ścianach i meblach. W świetle obecnie panujących trendów nie ma w niej miejsca na kafle. Ich miejsce zajęły panele wykonane ze szkła, najlepiej hartowanego. Firm zajmujących się ich produkcją i montażem przybywa z roku na rok.

Coraz powszechniejsze panele szklane

panele szklaneNa czym polega ich fenomen? W kuchniach starego typu, w których główny nacisk stawiano na to, by była funkcjonalna, na ścianach w kuchni kładziona była tapeta lub kafle. Niestety, z czasem okazywało się, że to rozwiązanie nie do końca się sprawdza. Po pierwsze dlatego, że tłuszcz i zabrudzenia, o jakie nietrudno w kuchni, wnikały niejako pod powierzchnię okleiny, a to powodowało, że były niemożliwe do usunięcia. W przypadku kafli najszybciej ślady zabrudzeń można było dostrzec na fugach, których czyszczenie też bywało problematyczne. Po drugie, w wielu polskich domach, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej, pomieszczenia są małe, nieporęczne, wąskie. Na takiej przestrzeni potrzeba gładkich ścian i jak najmniejszej ilości dodatków. Nastała więc moda na styl minimalistyczny, który dotarł do nas ze Skandynawii. Zaczęto też zwracać się ku bardziej ekologicznym surowcom i rozwiązaniom, które ułatwiłyby użytkowanie tak strategicznego pomieszczenia jakim jest kuchnia.

panele szklaneI tym sposobem na ścianach pojawiały się coraz powszechniej panele szklane. Wykonane z dobrej jakości tworzywa, wytrzymałe i przede wszystkim – niezwykle proste w utrzymaniu czystości i dekoracyjne. Szkło stanowi tworzywo uniwersalne, ponadczasowe, bardzo łatwo dopasować je do wystroju. I co ważne, odbija światło, a zatem czyni niewielką przestrzeń przestrzenną i jaśniejszą. Panele szklane, by dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z dbałością o każdy szczegół. Dobrym wyborem do kuchni, zwłaszcza w okolicy kuchenki gazowej czy czajnika elektrycznego, jest montaż szkła hartowanego. Jest mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Warto również, by panel szklany był pokryty kilkoma warstwami lakieru, które chronić go będą przed wilgocią. Jego ozdobą jest wybrany z szerokiej oferty wzorów druk. Wiele firm umożliwia również wykorzystanie własnego projektu.

Dobrej jakości panele szklane to rozwiązanie, które przypadnie do gustu każdemu. Szkło ściśle przylega do ściany, bardzo małe jest ryzyko pęknięcia czy odwarstwienia się. Jest ponadto odporne na zabrudzenia, zwłaszcza na działanie tłuszczu i wody. Tafla jest jednolita, więc nie ma problemu, by każdego dnia przetrzeć ją wilgotną szmatką.