Co kładzie się pod panele?

maty pod panele podłogowe

Kiedy podejmuje się decyzję o położeniu lub wymianie paneli, należy kierować się często optymalnym doborem materiałów. Zależnie od użytkowania, wybiera się panele odporne na zadrapania, z większym połyskiem lub odporne na zabrudzenia czy wilgoć. A co z podkładem pod panele – jego wybór też jest istotny – to od niego zależy czy panele nie zniszczą się w krótkim czasie

, oraz czy będą spełniały swoje funkcje, a mianowicie wyciszały i izolowały.

Dobry materiał na podkład pod panele podłogowe

maty pod panele podłogoweCzasami stosowane są podkłady korkowe, tekturowe lub z pianki polietylenowej. Niestety są drogie, albo nietrwałe i nieskuteczne. Jest jednak alternatywa dla tych rozwiązań.  Innym tworzywem, z którego produkowane są podkłady pod panele to poliuretan. Zastosowanie tego surowca w przemyśle jest wszechstronne – poliuretan to wszelkiego rodzaju pianki i gąbki, sprężyste oraz te sztywne. Struktura poliuretanu zależy od procesu produkcji – dodatek konkretnej substancji wpływa na efekt końcowy. Również metoda obróbki poliuretanu wpływa na jego właściwości – dodatkowe spienianie lub rozdrabnianie. Z poliuretanu wytwarza się również piankę, której właściwości idealnie sprawdzają się w podkładach. Takie piankowe maty pod panele podłogowe, wyprodukowane z poliuretanu przyczyniają się do dobrej osłony termicznej podłogi.

maty pod panele podłogoweZastosowanie pianki poliuretanowej pozwala również zwiększyć izolację akustyczną

, zwiększając komfort użytkowania podłogi. Co istotne, w porównaniu z podkładem korkowym, piankowe maty poliuretanowe są bardziej skuteczne w ochronie mechanicznej paneli. Taka podłoga może być intensywnie eksploatowana, a mata nie będzie pękać czy się odkształcać – tak jak to może mieć miejsce przy zastosowaniu podkładów korkowych czy ze zwykłej pianki (np. z polietylenu). Istotnym aspektem jest również łatwość montażu – piankowe maty poliuretanowe dobrze się przycina, a równocześnie przy tym nie kruszą się. Dodatkową zaletą jest ich porowatość – dzięki temu bez problemu można zastosować je wraz z ogrzewaniem podłogowym. Są to maty piankowe, otwartokomórkowe – umożliwiają one wymianę powietrza i przeciwdziałają w ten sposób powstawaniu grzybów. Wybór podkładu pod panele to decyzja długoterminowa. Kolejną zazwyczaj podejmuje się przy wymianie paneli na nowe, a to minimum kilka lat – w przypadku wyboru tych niższej jakości.

W razie montażu paneli wysokiej jakości, kolejna ich wymiana może być konieczna dopiero po 10 latach. Jeżeli ważne jest więc utrzymanie paneli w dobrym stanie z równoczesnym zadowoleniem z izolacji cieplnej i akustycznej, należy przed montażem paneli podjąć dobrą decyzję. Piankowe maty poliuretanowe potrafią sprostać takim potrzebom.